fbpx

Co zobaczyć w Ameryce Środkowej i Południowej – lista TOP 10

przez Piotr Łącki

108 dni trwała nasza podróż z Cancun w Meksyku do Rio de Janeiro w Brazylii. Po raz pierwszy wyruszyliśmy do Ameryki Łacińskiej. Kończąc cykl, przedstawiam nasze prywatne i subiektywne TOP 10 miejsc, które odwiedziliśmy. Co zobaczyć w Ameryce Środkowej i Południowej?

Stworzenie tej listy przysporzyło mi wiele trudności. Jak się pewnie domyślacie, bardzo trudno było mi wybrać jedynie 10 miejsc. Wstępnie przygotowaną listę przedyskutowałem z Sandrą. Po kilku zmianach doszliśmy do porozumienia, choć pojawiły się pewne różnice zdań 😉 Każde z TOP 10 miejsc jest podlinkowane i przeniesie Cię do artykułu, w którym dowiesz się więcej o danym miejscu i znajdziesz wiele praktycznych porad, ułatwiających logistykę. Zapraszam!

 

1. Isla Mujeres (Wyspa Kobiet)

Świetne miejsce na początek. Nie tylko ze względu na tanie loty czarterowe, ale także na łatwą logistykę dotarcia z Cancun, przejrzyste ceny oraz możliwość dogadania się po angielsku. Jest tam turystycznie, ale większość odwiedzających przypływa tu na kilka godzin. Kilka dni z drinkiem w ręku, po pas w turkusowej wodzie jest dobrym początkiem podróży.

 

2. Ruiny Tikal i Wyspa Flores


Nocleg na terenie Parku Narodowego Tikal, tuż obok ruin Majów, stanowi niesamowite przeżycie. Rozbicie namiotu dosłownie 5 metrów od gęstej ściany lasu zapewniło nam niesamowite wrażenia w nocy. Zwiedzanie ruin bez mas turystów to kolejny atut. Uzupełnienie doświadczenia stanowi pobyt na Wyspie Flores, gdzie zjedliśmy najlepsze burrito w czasie wyjazdu i świetne steaki.

 

3. Jezioro Atitlán


Piękne krajobrazy, niskie ceny i niezwykła różnorodność w poszczególnych miejscowościach nad Jeziorem Atitlán sprawiają, że można to miejsce nazwać gwatemalską arką Noego. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. W San Juan la Laguna można również odbyć kurs hiszpańskiego, który przyda się na kolejnych etapach podróży. Jako uzupełnienie polecamy zakupy na jarmarku artystycznym w Chichicasteltenango.

 

4. Wybrzeże Pacyfiku w Nikaragui


Nikaragua urzekła nas od pierwszego dnia. Szczególnie spodobała nam się architektura w Leon i wybrzeże położone kilkanaście kilometrów od tego miasta. Kilka dni spędziliśmy w Las Penitas. Jeśli lubicie niespieszne dni, w pierwszej linii nad oceanem, to nie ma nad czym się zastanawiać. Może nawet zdecydujesz się tam zostać? Spotkaliśmy Kanadyjczyków, którzy właśnie taką decyzję podjęli.

 

5. Panama City


Duże miasta najczęściej nie są celem samym w sobie w czasie podróży po Ameryce Środkowej i Południowej. Raczej staraliśmy się ich unikać i mijaliśmy tranzytem. Wyjątkiem było Panama City. Przyjazna przestrzeń miejska, niezwykły skyline i nowoczesna architektura, odrestaurowane stare miasto, możliwość zobaczenia Kanału Panamskiego czy transfer lotniczy pod granicę z Kolumbią to tylko kilka powodów, by odwiedzić to miasto.

 

6. Salento i Dolina Cocora


Kolumbia, obok Nikaragui oraz Ekwadoru, jest krajem, w którym absolutnie się zakochaliśmy. Niesamowita jakość kawy z Salento, łagodny klimat, kolibry na wyciągnięcie ręki, soczyście zielone pastwiska oraz przepiękne widoki i sięgające nieba palmy w Dolinie Cocora sprawiły, że autentycznie żałowaliśmy, gdy musieliśmy ruszyć dalej.

 

7. Otavalo


Otavalo w Ekwadorze jest znane z jarmarku, na którym Indianie sprzedają ręcznie wykonane produkty. Mimo upływu czasu i postępującej globalizacji, zachowali swoją tożsamość i zwyczaje. Na ulicach widać zarówno kobiety, jak i mężczyzn w tradycyjnych strojach. Dla wielbicieli mocnych wrażeń do rozważenia jest jarmark zwierzęcy o świcie, możliwość spotkania z szamanem w Ilumán oraz El Parque Condor.

 

8. Baños


Baños to małe uzdrowiskowe miasteczko w Andach, otoczone licznymi wulkanami. Jest to miejscowość dla wszystkich, którzy kochają aktywną turystykę – wycieczki rowerowe, gorące źródła, skoki na bungee, canopy. Po całym dniu wrażeń można uzupełnić kalorie, jedząc słodycze z trzciny cukrowej oraz… grillowaną świnkę morską, która w Ekwadorze uchodzi za przysmak.

 

9. Islas Ballestas

Wyspy tworzą jedyne w swoim rodzaju siedlisko dla tysięcy różnych gatunków ptaków oraz setek lwów morskich. W XIX wieku były jednym z najważniejszych na świecie miejsc pozyskiwania guano, czyli naturalnego nawozu dla rolnictwa. Rano warto wybrać się na kilkugodzinną wycieczkę motorówką, by po południu ruszyć w przeciwną stronę przez pustynię na Czerwoną Plażę (Playa Roja) oraz do Zatoki Lagunillas. Miłośnikom wina polecam odwiedzenie winnicy Tacama, najstarszej w Ameryce Południowej.

 

10. Rio de Janeiro


Będąc w Brazylii, nie sposób nie odwiedzić Rio. Legendarna Copacabana, równie ciekawa Ipanema, zdjęcia miasta u stóp Chrystusa na Corcovado, nowoczesne Muzeum Jutra czy modernistyczna katedra stanowią wizytówkę i najbardziej znaną stronę miasta. W Rio spędziliśmy aż 9 dni. To był ostatni przystanek naszej podróży po Ameryce Środkowej i Południowej. Po ponad trzech miesiącach w drodze postanowiliśmy się zrelaksować. Z caipirinha w ręku zakończyliśmy naszą podróż.  Opowiadając o Rio, nie sposób jednak nie wspomnieć o napięciach szczególnie widocznych w ostatnich dwóch latach – olbrzymiej korupcji, nasilającej się przemocy oraz bankructwie stanu Rio.

 

Ameryka Środkowa i Południowa w 21 odcinkach

 1. Witajcie Karaiby! – Wyspa Kobiet (Isla Mujeres)
 2. Islas Ballestas – Galapagos dla ubogich
 3. DIY: Jak wejść na dach Ameryki Środkowej (Wulkan Tajumulco) za 12€?
 4. Miasto dla zuchwałych – Iquitos
 5. Salento – gdzie serce bije w rytm kawy
 6. Medellin – w mieście Pablo Escobara
 7. Smaki: jerk chicken
 8. Baños – miasto dla aktywnych!
 9. Casa de la musica
 10. Otavalo – w poszukiwaniu Indian i ekwadorskiego hand made’u
 11. Nikaragua – w najbiedniejszym kraju Ameryki Środkowej – cz.1
 12. Nikaragua – Corn Islands, Ometepe, San Juan – cz. 2
 13. Tikal – w świecie Majów
 14. Atitlan – jezioro, trzy wulkany, Boże Narodzenie i jarmark w Chichi
 15. Nicoya – w poszukiwaniu najstarszych mieszkańców ziemi
 16. Panama City – w cieniu drapaczy chmur i w poszukiwaniu Kanału
 17. Tanio z Panamy do Kolumbii
 18. W dół Amazonki z Iquitos do Manaus
 19. Rio dla każdego!
 20. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Ameryki Łacińskiej?
 21. Co zobaczyć w Ameryce Środkowej i Południowej? – lista TOP 10

 

Przeczytaj również

Close