fbpx

Drezno – 10 powodów, by odwiedzić stolicę Saksonii

przez Piotr Łącki

Drezno znajduje się zaledwie 100 kilometrów od polskiej granicy. Zniszczone pod koniec II wojny światowej w nalotach dywanowych, obecnie jest jednym z najszybciej rozwijających się miast na wschodzie Niemiec. Architektonicznie miasto stanowi raczej rzadko spotykane połączenie niesamowitego baroku i komunistycznej architektury. Jeśli połączy się je z jednodniówką do Szwajcarii Saksońskiej, to wyjdzie bardzo przyjemny weekend. Najciekawsze miejsca, atrakcje i logistyka Drezna w 10 punktach.

 

1. Drezdeński klasyk – Zwinger

Perełka architektury barokowej w Dreźnie zbudowana na początku XVIII wieku w miejscu dawnych fortyfikacji. Szczególnie warto odwiedzić Galerię Malarstwa „Starych Mistrzów”, gdzie można podziwiać choćby Madonnę Sykstyńską Rafaela. Przyjemnie jest usiąść w słoneczny dzień na dziedzińcu i napić się kawy albo wina. Dla miłośników polskiej historii – na fasadzie Bramy Koronnej znajdziecie herb Rzeczypospolitej. Fanom muzyki klasycznej i pięknej architektury polecam również nieodległą Operę Sempera (Semperoper).

2. Znajdź krasnala

Krasnale w ostatnich kilkunastu latach stały się symbolem Wrocławia. W momencie pisania tego artykułu w stolicy Dolnego Śląska możecie znaleźć ich ponad 500! Można je zbierać jak pokemony 😉 Gdybyście chcieli uzupełnić swoją kolekcję, to w Dreźnie krasnala znajdziecie przy kościele św. Krzyża (Kreuzkirche). Rzeźba symbolizuje partnerstwo obu miast.

 

3. Odwiedź Frauenkirche

Pod koniec II wojny światowej zachodni alianci (Amerykanie i Brytyjczycy) przeprowadzili naloty dywanowe, których celem było zniszczenie Drezna. Atak miał miejsce 13 i 14 lutego 1945 roku. Jego efektem były burze ogniowe i całkowite zniszczenie obszaru o powierzchni ok. 39 km². Kompletnie zniszczony został również symbol miasta – Kościół Mariacki. Po wojnie Frauenkirche został odbudowany w dawnej barokowej formie. Ponownie konsekrowany w 2005 roku, działa jako parafia luterańska. Z symbolu zniszczeń wojennych stał się znakiem pojednania. Warto wziąć udział w piątkowej modlitwie w południe, której towarzyszy muzyka organowa oraz zwiedzanie (po niemiecku, za datki).

4. Zobacz miasto z góry

Warto zobaczyć miasto z innej perspektywy z góry. Wejście na punkt widokowy w Frauenkirche kosztuje 8, alternatywą jest wieża kościoła św. Krzyża (92 metry, 259 schody, 4). Zdecydowanie polecam drugą opcję. Dodatkowo warto jest wejść do wnętrza kościoła, które zupełnie nie pasuje do fasady. Wynika to z tego, że w procesie odbudowy po wojnie skupiono się na wyglądzie zewnętrznym, a wnętrze wyposażono prowizorycznie. I tak już zostało.  

 

5. Poznaj alternatywną stronę miasta – Neustadt

Barokowa architektura jest znakiem rozpoznawczym Drezna. Dzięki niej trafił na listę UNESCO (choć przez budowę mostu przez Łabę został skreślony). Gdybyście jednak chcieli zobaczyć alternatywną stronę miasta, bardzo polecam wybrać się na drugą stronę rzeki. W Neustadt wita nas Złoty Jeździec, czyli konny pomnik Augusta II Mocnego (króla Polski oraz elektora Saksonii). Przy Hauptstrasse można zobaczyć, jak poradzono sobie z odbudową miasta w czasach komunistycznych. Młodą atmosferę Drezna można poczuć w okolicach Alaunstrasse/Louisenstrasse (okolice Scheune). Bardzo przytulnym miejscem ze starymi meblami jest knajpa Wohnzimmer (Jordanstraße 27). Będąc w Neustadt nie sposób nie odwiedzić Kunsthofpassage.

6. Dresdner Molkerei Gebrüder Pfund

Reklamują się jako najpiękniejsza mleczarnia świata. Założona w 1880 roku. Wnętrze przypomina raczej pałac, wyłożony niemal całkowicie ozdobnymi kaflami. Wiele z nich przedstawia scenki rodzajowe nawiązujące do prowadzonej działalności. Sklep nadal sprzedaje produkty mleczne (sery, mydła), choć nie tylko.

 

7. Szwajcaria Saksońska

Dla wszystkich, którzy dysponują nieco większą ilością czasu, bardzo polecam Szwajcarię Saksońską. Czas na łonie natury to dla mnie idealne uzupełnienie do wcześniejszego odkrywania miasta. Najbardziej imponującym obiektem architektonicznym jest twierdza Königstein (35 km od Drezna), najpiękniejsze impresje można zebrać w okolicy Bastei (baszta), która jest formacją skalną połączoną malowniczymi mostami. Dystans między oboma miejscami to około 8 km. Można go pokonać pieszo.

8. Jarmark Bożonarodzeniowy

Pierwsza połowa grudnia to idealny czas, by poczuć świąteczną atmosferę. W tym czasie w Dreźnie działa 9 różnych jarmarków świątecznych! Z jednej strony można znaleźć tu produkty miejscowych rzemieślników, z drugiej – produkty z całego świata. Wszystkie łączy niezwykły nastrój.

 

9. Co zjeść?

  • Saksońska zupa kartoflana oraz pieczeń z czerwoną kapustą (Sächsische Kartoffelsuppe, Sauerbraten mit Rotkraut) – klasyk kuchni saksońskiej
  • Kraj kiełbasy i mięsa – wybór jest spory: Bockwurst (podobna do naszej grubej parówki), Bratwurst (kiełbasa pieczona), Leberkäse (rodzaj pieczeni),Currywurst. Do kupienia na każdym kroku, polecam Curry & Co. w Neustadt
  • Dönner/Dürüm – jedzenie wynalezione przez Turków w latach 70. w Kreuzbergu w Berlinie. Właśnie tam narodził się kebab, jaki współcześnie znamy. Obok kiełbasek najczęściej jedzony fast food
  • Christstollen – tradycyjne, świąteczne ciasto
  • Alkohol – oprócz niemieckich piw, bardzo polecam Perlwein (wino musujące) oraz Hugo (wino o smaku czarnego bzu)

 

10. Jak się dostać

    • Autobusem – Flixbus z Wrocławia, ok. 60 zł/os. w jedną stronę (w promocji taniej)
    • Pociąg – Koleje Dolnośląskie,100 złotych w dwie strony Wrocław-Drezno-Wrocław, ważny dwa dni; od 9.12.2018 roku połączenie jest realizowane z przesiadką w Węglińcu; sprawdź oferty grupowe na stronie KD
    • Auto – z Wrocławia 270 km, Poznania 360 km, Krakowa 520 km, Warszawy 620 km

 

Tworzenie treści na bloga wymaga sporo czasu. Nie ma większej radości dla mnie niż fakt, że tworzone artykuły są pomocne. Jeśli więc dowiedziałaś/eś się czegoś ciekawego na blogu, zapraszam do polubienia plecakpodroznika.pl na Facebooku. Każdy lajk daje zastrzyk pozytywnej energii do dalszego pisania. Z góry dzięki! 🙂 

Nie chcesz przegapić wpisu, który Cię interesuje? Zapisz się na newslettera! Poinformuję Cię o każdym nowym artykule.

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco? Zapraszam do zapisania się na newsletter.





Regulamin i polityka prywatności

Przeczytaj również

2 komentarze

Katarzyna 30 listopada 2018 - 11:55

Dzięki za przewodnik, w przyszłym tygodniu wybieram się na maraton po Jarmarkach Bożonarodzeniowych więc przyda się jak znalazł:)

Piotr Łącki 4 grudnia 2018 - 21:28

Daj znać, które polecasz 🙂

Comments are closed.

Close