fbpx

Ile kosztuje Sri Lanka? Ceny atrakcji, noclegów i transportu w 2020 roku

przez Piotr Łącki

Sri Lanka po zakończeniu wojny domowej w 2009 roku staje się coraz popularniejszym celem wakacyjnych podróży. Piękne wybrzeże, niesamowite świątynie, kolonialna architektura oraz malownicze plantacje herbaty na spokojnie mogą wypełnić 2, 3 tygodnie. Ile kosztuje Sri Lanka? Ile trzeba przeznaczyć na wyjazd? Zapraszam na podsumowanie podróży z 2020 roku.

Ile kosztuje Sri Lanka?

Jak przygotować budżet podróży? 

Znajomość aktualnych cen bardzo przydaje się przy planowaniu budżetu wyjazdu. Podróżowaliśmy przez Sri Lankę w lutym i marcu 2020 roku. Ile kosztuje podróż przez Sri Lankę? Poniżej znajdziesz przykładowe ceny, które pomogą w planowaniu podróży w 2020 roku. 

Przygotowujesz wyjazd na własną rękę? Polecam artykuły, które pojawiły się w ramach cyklu “Finansowanie podróży”. Szczególnie zaś polecam artykuły o przygotowaniu budżetu, strefie komfortu w podróżowaniu oraz płatności w podróży.

Ile kosztuje podróż na Sri Lankę? Waluta, kurs, wymiana

Oficjalną walutą Sri Lanki jest rupia lankijska (LKR). W momencie naszej podróży (marzec 2020) przelicznik wyglądał następująco 100 LRK = 2,1 PLN albo, odwrotnie licząc, 1 PLN = 45 LRK. 

Jeśli chodzi o wybieranie pieniędzy z bankomatów, polecam Bank of Ceylon. Za transakcję lokalny bank nie pobierał prowizji.

W miejscowych kantorach można wymieniać bez problemu zarówno dolary, jak i euro po przyzwoitym kursie. Przed taką transakcją warto jednak znać aktualny kurs walutowy oraz przeliczyć dokładnie otrzymane pieniądze. 

Sri Lanka ma naprawdę ładne banknoty! Ciekawe jest to, że jedna strona ma orientację pionową a druga poziomą.

Ile kosztuje podróż na Sri Lankę? Wiza na Sri Lankę dla Polaków w 2020 roku

Sytuacja wizowa jest bardzo dynamiczna. Na początku 2020 roku Polacy byli objęci tymczasowym ruchem bezwizowym. Przed naszym przylotem okazało się jednak, że nie został on przedłużony i musieliśmy wystąpić o wizę. 

Sama procedura ubiegania się o e-wizę (a dokładniej o ETA – Electronic Travel Authorization) trwała dosłownie kilkanaście minut. Dwie minuty po wysłaniu wniosku i wniesieniu opłaty (36 $) otrzymałem potwierdzenie drogą mailową. Całość załatwiliśmy przez tę stronę

W trakcie naszego pobytu płatne wizy dla Polaków ponownie zniesiono (do 30.04.2020 r.). Co będzie dalej, nie wiadomo. Aktualne informacje znajdziecie na stronie polskiego MSZ.   

Podróż przez Sri Lankę na własną rękę – koszty transportu

Przemieszczanie się po Sri Lance trwa bardzo długo. Przejazd 100 kilometrów może trwać ponad 3 godziny. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu trasy podróży. 

Dokładnie 3 h 20 min potrzebowaliśmy, żeby dostać się z Negombo do Kandy. Dodam jeszcze, że ten odcinek pokonaliśmy taksówką (7500 LKR). Trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Generalnie do dyspozycji są autobusy (podobne do chicken busów w Ameryce Środkowej; bardzo tanie), pociągi (bardzo tanie, ale dość powolne), minibusy turystyczne i taksówki. Na krótkie dystanse bądź wycieczki po okolicy bardzo polecam tuk-tuki. 

W czasie naszego pobytu korzystaliśmy ze wszystkich wymienionych środków transportu. Pociągi polecam szczególnie na wyżynach, autobusy na krótkich dystansach (bądź przy małym budżecie). Taksówki sprawdzą się, gdy podróżujecie w 4 osoby. 

Przejazd pociągiem przez pola herbaciane to jeden z najpiękniejszych momentów w czasie naszej podróży przez pół świata (link). Jechaliśmy zarówno 3. klasą z miejscówką za 300 LKR/os. (z Nanuoya do Ella), jak i 1. klasą z Kandy do Nanuoya (1000 LKR, nowe wagony, klimatyzacja).

Wnętrze wagonu 1. klasy.

Podróż przez Sri Lankę – ile kosztują noclegi?

Ceny noclegów są bardzo zróżnicowane. Płaciliśmy od 60 złotych u lokalsów ze śniadaniem (homestay) do 170 złotych za 4* hotel bez śniadania w stolicy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Podana cena jest za dwuosobowy pokój z łazienką za noc. 

Podróż przez Sri Lankę – ile kosztuje miejscowe jedzenie? 

Lokalna kuchnia nie jest tak bogata w smaki jak indyjska. Szczerze mówiąc, to byliśmy trochę rozczarowani niewielką różnorodnością potraw. Szczególnie biorąc pod uwagę mnogość miejscowych przypraw – ich potencjał nie jest w pełni wykorzystany. 

Potrawą, którą będziecie odmieniali przez wszystkie przypadki w czasie pobytu tam, będzie rice and curry – w każdej części kraju smakuje nieco inaczej. Klasykiem lokalnej kuchni jest również kottu roti. Warto wybrać się na lokalną rybę oraz owoce morza. Przemierzając Sri Lankę, spotkacie również dużo kuchni międzynarodowej. 

W miejscowych knajpach spokojnie można zjeść posiłek za 1000 LKR za dwie osoby. W restauracjach jest drożej, ale ceny są niższe niż w Polsce. Szczególnie ryby i owoce morza dostępne są w przystępnych cenach. 

Tuńczyk na wybrzeżu. Pycha!

Przykładowe ceny jedzenia na Sri Lance w marcu 2020 roku: 

  • butelka wody (1,5 l): 70 LKR
  • puszka piwa Lion lager: od 190 LKR (w sklepie)
  • samosa z rybą: 40 LAK
  • koktajl owocowy: 50-200 LKR (w lokalnej knajpce)
  • rice and curry: 300-600 LKR
  • filet z tuńczyka z frytkami: 1100 LKR (restauracja)
  • fish & chips: 850 LKR (restauracja)
  • high tea: 1800 LKR

Przeczytaj wszystkie wpisy z podróży przez pół świata ?

Bądź na bieżąco – polub bloga na FB! 

Ile kosztuje Sri Lanka?, wszelkie prawa zastrzeżone.

Przeczytaj również

Close