Dubaj jest miastem zrodzonym z marzenia. Niczym fatamorgana wyrasta pośród pustyni i mami swym bogactwem. Emirat jest dla wielu obowiązkowym celem krótkiego city breaku. Ile kosztuje Dubaj? Ile trzeba przeznaczyć na wyjazd? Aktualne ceny pozwolą Ci przygotować budżet.
Ile kosztuje Dubaj?
Jak przygotować budżet podróży?
Znajomość aktualnych cen bardzo przydaje się przy planowaniu budżetu wyjazdu. Odwiedziliśmy Dubaj w marcu 2020 roku. Poniżej znajdziesz przykładowe ceny z wiosny 2020 roku, które pomogą w planowaniu podróży.
Przygotowujesz wyjazd na własną rękę? Polecam artykuły, które pojawiły się w ramach cyklu “Finansowanie podróży”. Szczególnie zaś polecam artykuły o przygotowaniu budżetu, strefie komfortu w podróżowaniu oraz płatności w podróży.
Ile kosztuje pobyt w Dubaju? Waluta, kurs, wymiana
Oficjalną walutą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest dirham (AED). W momencie naszego pobytu przelicznik wyglądał następująco 1 PLN = 0,97 AED. Dla wygody można zatem przyjąć, że stosunek wynosi 1 : 1.
W żadnym z bankomatów, z których korzystaliśmy, nie pojawiła się prowizja lokalnego banku za pobranie środków. W bardzo wielu miejscach można dokonać płatności kartą.
W podróż zawsze zabieram ze sobą przynajmniej 100 $ (wydanych po 2006) w razie, gdyby pojawiły się chwilowe problemy z podejmowaniem pieniędzy z bankomatu.
Ile kosztuje pobyt w Dubaju? Wiza w ZEA dla Polaków w 2020 roku
Obywatele Polscy wybierający się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celach turystycznych nie potrzebują wizy. Potrzebny jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do ZEA.
Pamiętajcie o tym, że w momencie wjazdu szczegółowo kontrolowane są wwożone leki. Istnieje lista leków zakazanych (niektóre z nich są w Polsce powszechnie dostępne), których nie można zabrać ze sobą. Władze zalecają, aby wystąpić online o zgodę na przywóz leków.
UWAGA!
W związku z rozwojem koronawirusa ZEA zawiesiło ruch bezwizowy dla państw Unii Europejskiej. Obywatele polscy nie będą mogli przekroczyć emirackiej granicy. Zmiana weszła w życie 19 marca 2020 r. Sytuacja zapewne będzie zmieniała się w zależności od rozwoju sytuacji.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie polskiego MSZ.
Pobyt w Dubaju na własną rękę – koszty transportu
Dubaj ciągnie się kilometrami wzdłuż wybrzeża. Dystans między targiem złota w Deira a mariną wynosi ponad 30 kilometrów! Najważniejsze miejsca spina metro (linia czerwona), jednak w godzinach szczytu jest bardzo zatłoczone. Ciekawostką jest, że miejski pociąg jest w pełni zautomatyzowany (nie ma maszynisty).
W skład komunikacji miejskiej wchodzą również autobusy, tramwaje oraz autobusy międzymiastowe (np. do Abu Dhabi). Polecam zakupić srebrną kartę komunikacji miejskiej (nol). Kosztuje 25 AED, z czego 19 AED to balans, który możesz wykorzystać na przejazdy. Jeśli masz jeden dzień, polecam zakupienie one day pass.
Pamiętaj o tym, żeby doładować kartę zawczasu, szczególnie jeśli wybierasz się na plażę i chcesz wracać autobusem. Poza stacjami metra stacje doładowujące karty pojawiają się sporadycznie, a dystans do najbliższej może wynosić kilka kilometrów.
Bardzo popularne są taksówki. Za przejazd 5 km zapłacisz około 25 złotych (bez korków). Zamówiliśmy Uber i przyjechał po nas luksusowy Lexus 😉
Rozwija się system rowerów miejskich – wspomniałem o tym w innym wpisie o Dubaju
Pobyt w Dubaju – ile kosztują noclegi? Gdzie spać?
Rozpiętość cen w Dubaju jest ogromna. Możesz zapłacić za pokój dwuosobowy z łazienką w hotelu 3* mniej niż 200 złotych za noc. Na przeciwnym krańcu znajdzie się apartament w Burdż al-Arab, którego ceny zaczynają się od 6000 złotych za noc.
Generalnie radzę znaleźć hotel w odległości mniejszej niż 1 kilometr od najbliższej stacji metra. To pozwoli łatwo przemieszczać się i sprawnie dotrzeć do różnych atrakcji.
My zatrzymaliśmy się w City Avenue Hotel w Deira. To nowy hotel z dobrym stosunkiem jakości do ceny. Jedynym minusem jest fakt, że jedna z dróg startowych lotniska w Dubaju przebiega w okolicy hotelu. Jeśli macie lekki sen, to może stanowić problem.
Pobyt w Dubaju – ile kosztuje jedzenie?
Podobnie jak w przypadku noclegów, rozpiętość cenowa jest olbrzymia. Wszystko zależy od tego, co i gdzie chcecie zjeść. W Deira można znaleźć całą masę miejsc z kuchnią bliskowschodnią i indyjską. Ceny zaczynają się od kilkunastu złotych. Opcje all you can eat kosztują około 35 zł. Są również miejsca, w których za brunch zapłacisz ponad 400 zł.
Dużo fajnych restauracji można znaleźć w La Mer. Olbrzymie są również food courty w centrach handlowych. Zwykle jednak, gdy byliśmy głodni, szukaliśmy czegoś w okolicy. Udawało się to bez problemu.
Przykładowe ceny jedzenia:
- butelka wody (1,5 l, w supermarkecie): 2 AED
- hummus w sklepie: 4 AED
- daktyle w czekoladzie (1 kg): 30-40 AED
- filiżanka kawy (w kawiarni): 13-19 AED
- kawa plus muffin (zestaw, w kawiarni): 25 AED
- kanapka (w kawiarni): 15-20 AED
- shawarma: 10-20 AED
- hamburger w Salt: 32 AED
- sałatka w restauracji: 25-40 AED
Chcesz dowiedzieć się więcej o podróżowaniu przez Zjednoczone Emiraty Arabskie? Zobacz wszystkie wpisy (wkrótce będzie ich więcej!)
Przeczytaj wszystkie wpisy z podróży przez pół świata
Bądź na bieżąco – polub bloga na FB! ?
Ile kosztuje Dubaj? Publikacja: czerwiec 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zabronione.