fbpx

Ile kosztuje Wietnam? Przygotuj budżet podróży w 2020 roku

przez Piotr Łącki

Wietnam jest jednym z najciekawszych krajów Azji Południowo-Wschodniej i staje się coraz popularniejszym celem podróży na własną rękę. Ile kosztuje Wietnam? Ile trzeba przeznaczyć na wyjazd? Aktualne ceny pozwolą Ci przygotować budżet podróży w 2020 roku. 

Ile kosztuje Wietnam?

Jak przygotować budżet podróży? 

Znajomość aktualnych cen bardzo przydaje się przy planowaniu budżetu wyjazdu. Pod koniec 2019 roku podróżowaliśmy z północy na południe Wietnamu.

Ile kosztuje podróż przez Wietnam? Poniżej znajdziesz przykładowe ceny z końca 2019 roku, które pomogą w planowaniu podróży w 2020 roku. 

Przygotowujesz wyjazd na własną rękę? Polecam artykuły, które pojawiły się w ramach cyklu “Finansowanie podróży”. Szczególnie polecam artykuły o przygotowaniu budżetu, strefie komfortu w podróżowaniu oraz płatności w podróży.

Pałac w Hue

Ile kosztuje podróż po Wietnamie? Waluta, kurs, wymiana

Oficjalną walutą Wietnamu jest dong wietnamski. W momencie naszej podróży (listopad 2019) przelicznik wyglądał następująco: 1 PLN = 6 000 VND. Ceny wycieczek bardzo często podane są w dolarach amerykańskich. 

W miejscowych kantorach można wymieniać bez problemu zarówno dolary, jak i euro po przyzwoitym kursie. Przed taką transakcją warto jednak znać aktualny kurs walutowy oraz przeliczyć dokładnie otrzymane pieniądze. 

W dużych miastach można bez problemu wymieniać euro i dolary (zabierz banknoty wydane po 2006 roku).

Hoi An

Ile kosztuje podróż po Wietnamie? Wiza do Wietnamu dla Polaków w 2020 roku

Obywatele Polscy wybierający się do Wietnamu muszą postarać się o wizę. Najlepszą opcją jest wystąpienie o e-wizę na wietnamskiej stronie rządowej. Koszt to 25 $, czas realizacji to zwykle trzy dni robocze (my dostaliśmy po dwóch).

Potrzeby jest skan zdjęcia i strony z danymi z paszportu. Więcej informacji można znaleźć na stronie polskiego MSZ.

😉

Podróż przez Wietnam na własną rękę – koszty transportu

Dystanse pomiędzy głównymi miastami są spore. Przykładowo, odległość między Hanoi a Ho Chi Minh (Sajgon) wynosi ponad 1600 kilometrów.Planując podróż, trzeba wziąć to pod uwagę. 

W zależności od preferencji i możliwości finansowych, do wyboru mamy połączenia autobusowe, kolejowe oraz samoloty. Trzeba przyznać, że latanie po Wietnamie jest tanie i zdarzają się okresy, że nawet tydzień przed planowanym terminem lotu można znaleźć bilety w bardzo niskich cenach. 

Ile kosztują loty po Wietnamie? Za przelot pomiędzy głównymi miastami (Hanoi-Hue – Da Nang – Ho Chi Minh) płaciliśmy 113-140 złotych (z bagażem rejestrowanym). Transport z/do lotniska kosztował 20 000–50 000 dongów (w zależności od miasta). 

Pomiędzy głównymi miastami można podróżować także autobusami i koleją. Wybór tej opcji pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze (gdy zdecydujemy się na połączenie nocne). 

Z autobusów warto korzystać także na krótszych dystansach. Połączenie z Hue do Hoi An to wydatek 100 000 dongów. Minibus z Hanoi do Catba to wydatek ok. 11 $. Autobusy miejskie w Hanoi czy Ho Chi Minh to wydatek poniżej 10 000 dongów. 

Riksze w Hue

Podróż przez Wietnam – ile kosztują noclegi?

Schludny pokój dwuosobowy z łazienką i śniadaniem to wydatek 220 000 – 420 000 dongów. Rozpiętość cenowa jest spora. Zależy od miejsca w kraju oraz lokalizacji. Nieraz, np. w Hoi An, warto dopłacić nieco więcej, żeby mieć zakwaterowanie z basenem. 

Warto dodać, że materace w Wietnamie są zdecydowanie twardsze niż europejski standard. Dla niektórych porównywalne jest to z komfortem spania na ziemi. 

Niektórzy zamiast noclegu wybierają autobus z leżącymi miejscami

Podróż przez Wietnam – ile kosztuje miejscowe jedzenie?

Bardzo polecamy jedzenie uliczne. Mnogość dań jest po prostu niezwykła i spokojnie można spędzić tu dwa tygodnie i nie znudzić się jedzeniem oferowanym przez ulicznych sprzedawców. Dodatkowo każdy region na swoje dania, co jeszcze ubogaca kulinarne eksploracje. 

Ceny jedzenia w listopadzie 2019 przedstawiały się następująco (w dongach):

  • Banh mi (bagietka z dodatkami): 15 000–20 000
  • zupa Pho: 30 000–50 000
  • jedzenie uliczne: 25 000–50 000
  • danie w restauracji: 75 000–150 000
  • koktajl owocowy: 25 000–40 000
  • butelka wody w sklepie (1,5 l): 10 000–12 000
  • piwo w sklepie (puszka 0,33 l): 10 000–20 000 (w większości restauracji cena jest bardzo podobna) 
nfd

Przeczytaj wszystkie wpisy z podróży przez pół świata 🙂

Bądź na bieżąco – polub bloga na FB! 

Przeczytaj również

Close