Trójmiasto najprzyjemniejsze jest przed lub tuż po sezonie. Unikniemy wtedy tłumów turystów, ceny są niższe, a pogoda ciągle pozwala na przyjemne spacery i eksplorację miasta. Co zobaczyć w Trójmieście? Zapraszam na 11 propozycji na kilka dni na wybrzeżu.
- Spacer przez centrum Gdańska
Klasyczny spacer przez Gdańsk wiedzie od Złotej Bramy przez Długi Targ do Zielonej Bramy. Koniecznie trzeba odwiedzić Dwór Artusa. Duże wrażenie robi Wielka Zbrojownia (od strony ul. Piwnej). Kolejnym punktem obowiązkowym jest odwiedzenie Bazyliki Mariackiej z kopią Sądu Ostatecznego Memlinga. Wrażenie robi również Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brigidy. Polecam także zagubić się w wąskich uliczkach Starego Miasta – Mariacka, Chlebnicka, św. Ducha mają niesamowity klimat. Wieczorem warto wybrać się na spacer wzdłuż Motławy, od zabytkowego Żurawia, przez Wyspę Spichrzów, Filharmonię Bałtycką, aż do Baszty Łabędź. Po zmroku można zrobić bardzo klimatyczne zdjęcia. -
Bałtyk dla aktywnych
Będąc nad Bałtykiem, nie sposób nie ruszyć na spacer. Należymy do tych, którzy dużą chodzą w czasie podróży, dlatego też zdecydowaliśmy się przejść plażą z Gdyni do Gdańska. Akurat byliśmy na wybrzeżu przed sezonem, więc plaże były puste. Polecamy rozpocząć od klifu w Orłowie (można dojechać SKM-ką do stacji Gdynia Orłowo), a skończyć w Brzeźnie. Dystans wynosi 11 km, więc warto pomyśleć o przerwie w jednym z beach barów, a na lunch polecamy jedną z restauracji w Sopocie.
-
Murale na Zaspie
Kończąc spacer wybrzeżem, można odkryć alternatywną stronę Gdańska. Galeria street artu na Zaspie składa się z 54 wielkoformatowych murali. Murale można zwiedzić samodzielnie. Polecam również wycieczki prowadzone przez lokalnych przewodników. Więcej o Kolekcji Malarstwa Monumentalnego dowiecie się na tej stronie.
-
Modernizm w Gdyni
Od kilku lat jestem fanem modernizmu. Trochę czasu zajęło mi przekonanie się do tego stylu architektonicznego, ale obecnie staram się wkomponować tę architekturę w trasy naszego zwiedzania.
A jeśli modernizm na wybrzeżu, to koniecznie trzeba wybrać się do Gdyni! Była to wizytówka II Rzeczypospolitej. Więcej o założeniach architektonicznych w Gdyni można znaleźć na Architecture is a good idea (poniżej). Szlak modernizmu opisany jest tutaj.
-
Muzea
Gdańsk ma dwa muzea na europejskim poziomie. Muzeum II Wojny Światowej w niezwykle ciekawy sposób przedstawia dzieje wojny w szerszym kontekście. Monumentalna i interaktywna wystawa pozwala odkryć losy zmagań na wszystkich frontach, także na tych mniej znanych z europejskiego punktu widzenia.
Choć w tym roku mija 80 lat od wybuchu największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata, to szczególnie współcześnie, w dobie na nowo rodzących się nacjonalizmów, warto przypomnieć sobie tę lekcję historii.
Europejskie Centrum Solidarności (ECS) pozwala poznać historię nam bliższą – w wymiarze czasowym i geograficznym. Stworzenie największego ruchu społecznego w Bloku Wschodnim (w szczytowym okresie Solidarność miała 10 mln członków), a przede wszystkim – dokonanie bezkrwawego przejścia od systemu jednopartyjnego do demokracji, stanowi niezwykłą kartę naszej historii. Możemy być z tego dumni. O codzienności i nadziejach tego ruchu piękny utwór stworzył Maciej Pietrzyk.
Jeśli macie ograniczony czas, polecam odwiedzić jedno z nich, a drugie zostawić sobie na kolejny pobyt w Trójmieście.
-
Szlak po Stoczni Cesarskiej
Po zwiedzaniu ESC bardzo polecam spacer po dawnej Stoczni Cesarskiej. Teren ten do niedawna był zamknięty dla zwiedzających. Od października 2018 roku fani architektury industrialnej mogą zobaczyć najciekawsze budynki i poznać ich historię. 13 tablic z opisami i zdjęciami prezentuje dzieje stoczni i ludzi, którzy w niej pracowali.
Pragnienie i głód po spacerze polecam zaspokoić w lokalnej jadłodajni. Czas zatrzymał się tam jakieś 40 lat temu. Warto wypić lokalne piwo i zjeść w towarzystwie pracowników stoczni.
-
Teatr szekspirowski
Teatr przeniesie nas w czasy XVI-wiecznej Anglii. Wyposażony jest w scenę typu elżbietańskiego. Otwierany dach umożliwia pokazywanie spektakli przy świetle dziennym pod gołym niebem, jak to miało miejsce w czasach Szekspira. Jest to bardzo ciekawa przestrzeń artystyczna, ale wrażenie robi sama bryła budynku wykonana z czarnych cegieł. Przed przyjazdem do Trójmiasta warto sprawdzić program wydarzeń.
-
Morska przygoda
Wielu nie wyobraża sobie pobytu nad morzem bez rejsu statkiem. Z centrum Gdańska można wyruszyć na Westerplatte, do Sopotu czy na Hel. Na krótszych odcinkach warto również rozważyć Tramwaj Wodny ZTM. Fanom pirackich opowieści polecam statki stylizowane na galeony – Czarną Perłę oraz Galeon Lew.
-
Imprezy w Sopocie
Sopot stanowi imprezową stolicę Trójmiasta. Na słynnym Monciaku (ul. Bohaterów Monte Casino) znajduje się wiele knajp, klubów i dyskotek. Szczególnie w weekendy dużo się tu dzieje. Polecam dla tych, którzy chcą uzupełnić zwiedzanie o nocną stronę miasta.
-
Kuchnia kaszubska
Na uzupełnienie kalorii polecam specjały kuchni kaszubskiej. Do klasyków należy śledź po kaszubsku, kaczka po pomorsku czy ruchanki (placki z ciasta chlebowego). Dobrą kuchnię regionalną ma Kafëbë. Symbole lokalnych dań w menu pomogą Wam dokonać wyboru.
-
Piwne degustacje
Jako fan piwa rzemieślniczego pobyt w Trójmieście wykorzystałem na odwiedzenie kilku browarów. Zwykle decydowałem się na zestaw degustacyjny, a najlepsze piwo zamawiałem później w pełnej wersji. Polecam zrobić degustację w Piwnicy Rajców (dobry porter bałtycki, godna polecenia APA) albo Browarze Miejskim w Sopocie (polecam Czech Gold). Brovarnia ma również dobre piwa, choć to bardzo turystyczne miejsce.