fbpx

Artystyczny spacer przez Kraków – sztuka przez wszystkie przypadki

przez Piotr Łącki

W Krakowie wszyscy odwiedzają Wawel oraz Rynek z Sukiennicami. Tym razem wybierzemy się w artystyczny spacer po stolicy Małopolski. Na alternatywny spacer zaprasza nas Jola Bobala, historyczka sztuki oraz założycielka marki turystycznej Art to Go. 

 

Podróżniczy cykl o polskich miastach 

W wakacje rozpocząłem cykl dotyczący polskich miast. Na stronie znajdziecie relacje z Wrocławia, Katowic, Gdańska. Serię rozpocząłem od odkrywania Wrocławia. Ten wybór nie jest przypadkowy. To we Wrocławiu się urodziłem, tu spędziłem całe moje życie i zawsze chętnie wracam do tego miasta z kolejnych podróży.Wszystkie wpisy znajdziecie tutaj.

Teraz czas na Kraków. Do tworzenia tego wpisu zaprosiłem Jolę, z którą znamy się od kilku dobrych lat. Jesteście w dobrych rękach 🙂 Zapraszam na artystyczny spacer przez Kraków z Art to Go!

 

 

Artystyczny spacer przez Kraków

 1. Widok z wieży kościoła Mariackiego

  Zaczniemy klasycznie, od zobaczenia Starego Miasta z góry. Najlepszym punktem widokowym jest wieża hejnalisty w kościele Mariackim. Możemy zobaczyć średniowieczną siatkę ulic oraz przekonać się, że lokowane w XIII wieku miasto nie było wcale wielkie. Więcej informacji na temat godzin otwarcia znajdziecie na tej stronie. 

   

 2. Dom Józefa Mehoffera

  Mehoffer był malarzem, grafikiem, projektantem tkanin i witrażystą. To jeden z najwybitniejszych artystów Młodej Polski; był bliskim znajomym Wyspiańskiego. Jeszcze za życia kupił dom przy ul. Krupniczej. Jego wnuk otworzył w nim muzeum. 

  Wchodząc do wnętrza, ma się poczucie, że przenieśliśmy się w czasie do początku XX wieku, a za chwilę spotkamy samego Mehoffera. Bardzo przytulne miejsce, które jednocześnie pozwala na poznanie życia tego wszechstronnego artysty. 

  Bardzo ważna była dla niego natura, dlatego założył stosunkowo duży, jak na warunki centrum miasta, ogród. Jest to niezwykła enklawa w środku miasta. Obecnie w ogrodzie działa kawiarnia Meho Cafe.


 3. Dama z Gronostajem

  Artystyczny spacer po Krakowie nie może odbyć się bez obejrzenia najsłynniejszego obrazu znajdującego się w polskich zbiorach – Damy z Gronostajem Leonarda da Vinci. To jeden z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych portretów artysty.

  Obecnie obraz jest prezentowany w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. W grudniu 2019 ma wrócić do wyremontowanego Muzeum Czartoryskich. Najprawdopodobniej będzie prezentowany w bliskim sąsiedztwie Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta. 

 4. Kościół Franciszkanów

  Jakiś czas temu zakończyła się wystawa prac Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Niestety malował pastelami, a one źle znoszą długotrwałą ekspozycję na światło, dlatego też trzeba je ponownie schować w muzealnych magazynach. 

  Do czasów kolejnej wystawy (za kilka lat) w poszukiwaniu prac Wyspiańskiego warto wybrać się do położonej blisko krakowskiego Rynku Bazyliki Franciszkanów. Znajdziemy tam jedyny zestaw witraży artysty, gdzie zajmował się całym procesem ich tworzenia. Sam wymalował również prezbiterium. Najbardziej monumentalnym dziełem jest witraż Bóg Ojciec.

   

 5.  Dolnych Młynów

  Miasto w mieście i jednocześnie cudowne miejsce, w którym można wypić kawę, zjeść obiad, pójść na piwo, a później na shoty i tańce. Warto przespacerować się kilometr od rynku, by poczuć inny klimat Krakowa. Aktualny plan wydarzeń znajdziecie na tej stronie. 

 6. Streetart na Kazimierzu

  Całkiem sporo murali można znaleźć na krakowskim Kazimierzu. Wiele z nich związanych jest z żydowską historią tej dzielnicy, np. Judah wykonana przez Pil Peled (ul. Wawrzyńca 14) czy mural na domie rodziny Bosaków wykonany przez Broken Fingaz (pl. Bawół). 

  Na ulicach Nowej i Józefa można znaleźć prace Davida Shillinglawa, Lily Mixe oraz Billy i Mernywernz. Więcej o sztuce ulicznej w Krakowie można znaleźć na tej stronie.

 7.  Sztuka współczesna na Podgórzu

  W poszukiwaniu murali oraz sztuki współczesnej warto wybrać się na drugą stronę Wisły. Na Podgórzu można znaleźć monumentalny dzwon-megafon włoskiego artysty Blu. To jedyna jego praca w Krakowie. 

  Całkiem sporo można tu znaleźć murali dotyczących literatury. W czasie spaceru można spotkać Stanisława Lema czy Josepha Conrada. Za Fabryką Schindlera znajdziecie również Legal Graffiti Park. Punktem obowiązkowym jest również Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.


 8. Forum Przestrzenie

  Umiejscowiona w budynku dawnego Hotelu Forum klubokawiarnia stanowi połączenie alternatywnego domu kultury z barem. Miejsce-instytucja oraz legenda Krakowa. Miejsce żyjące niemal całą dobę – od śniadań, poprzez lunche, aż po wieczorne piwo ze znajomymi. Jedno z przyjemniejszych miejsc nad Wisłą.

   

 9. Nowa Huta

  W środku Europy wybudowano idealne komunistyczne miasto. Olbrzymie założenie architektoniczne, które przeszło do historii i swoim monumentalizmem może konkurować jedynie z warszawskim Pałacem Kultury i Nauki oraz Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową.

  Warto wybrać się na spacer od placu Centralnego, przez Aleję Róż, w kierunku Arki Pana. Wielkie wrażenie robi brama wejściowa do Kombinatu w Hucie. Fanom dawnego klimatu polecamy Restaurację Stylową oraz Bar Mleczny Centralny. Nowohuckie Centrum Kultury posiada sporą wystawę prac Beksińskiego.

 10. Rowerem poza Kraków

  Dla osób, które nie potrafią usiedzieć miejscu i lubią aktywny wypoczynek, fajną opcją będzie rowerowa wycieczka do Tyńca pod Krakowem. Malowiczna ścieżka rowerowa (25 kilometów w dwie strony z centrum Krakowa) nad Wisłą zaprowadzi nas bezpośrednio do Opactwa Benedyktynów. Jednym z najbardziej znanych zakonników tego zgromadzenia jest o. Leon Knabit.

   

Przeczytaj również

Close