fbpx

Poczuj atmosferę świąt: jarmarki Bożonarodzeniowe w Dreźnie

przez Piotr Łącki

Jak wyglądają jarmarki świąteczne w kraju, gdzie ta tradycja się narodziła? Odwiedziliśmy Drezno i byliśmy pod wielkim wrażeniem. Pięknie udekorowane stoiska, mnogość ozdób świątecznych oraz wyjątkowość każdego z 11 jarmarków sprawiają, że warto odwiedzić w grudniu stolicę Saksonii. Opisałem dla Was każdy z nich. Zapraszam na relację.

 

Drezno: Jarmarki bożonarodzeniowe w centrum

 

1. Dresdner Winterlichter

Dosłownie 5 minut od dworca kolejowego Dresden Hauptbahnhof, idąc w kierunku centrum Drezna, natkniecie się na pierwszy jarmark świąteczny. Działa od 2012 roku, składa się z ponad 80 stoisk. Największą jego atrakcją jest rozświetlana codziennie o 15.00 choinka ozdobiona 10 000 lampek LED. Gdybyście zmarzli, to możecie ogrzać się w jednym z okolicznych centrów handlowych.

2. Romantischer Weihnachtsmarkt am Schloss

Maleńki (niespełna 20 stanowisk) jarmark nieopodal zamku książąt Saksonii. Można znaleźć tu bardzo dużo drewnianych świątecznych ozdób z Erzgebirge (pl. Rudawy), lokalne słodycze i świąteczne przysmaki z Saksonii (np. Plaumentoffel – figurka do jedzenia dla dzieci wykonana z suszonych śliwek, przypomina kominiarza). Również fani musztardy znajdą stoisko dla siebie. Podążając dalej w kierunku Frauenkirche (uliczką Sporergasse), warto odwiedzićsklep Kexerei, sprzedający ciastka i Stollen (tradycyjne świąteczne ciasto drożdżowe z bakaliami).

 

3. i 4. Jarmarki przy kościele Frauenkirche

Okolice kościoła Mariackiego (Frauenkirche) stanowią kulisy aż dla dwóch jarmarków świątecznych. Mimo niewielkiej dzielącej ich odległości, mają zupełnie inny klimat.

a. Advent auf dem Neumarkt

Jarmark przenosi nas w czasie o jakieś sto lat. Stylizowane, drewniane stoiska oraz przedwojenne szyldy reklamowe zachęcają nas, by podejść bliżej i nacieszyć oczy produktami rzemieślników (ubranych w historyczne stroje). Ręcznie wykonane zabawki, szkło artystyczne, skórzane torby, drewniane pomoce kuchenne, grafiki – to tylko niektóre z produktów, które można tu znaleźć.

b. Traditioneller Weihnachtsmarkt an der Frauenkirche

Tradycyjny jarmark to miejsce, gdzie można znaleźć wiele ozdób świątecznych, żołnierzyki do ręcznego malowania, pierniki, gwiazdy do powieszenia, szopki. Tu faktycznie każdy może znowu poczuć się dzieckiem. Atrakcją jarmarku jest 8-metrowa schodkowa piramida z ręcznie rzeźbionymi postaciami. Jak na każdym jarmarku, pełno jest jedzenia. Kiełbaska i grzane wino to zestaw obowiązkowy.

 

Dwa najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Dreźnie

 

5. Mittelalter-Weihnacht im Stallhof

W dawnej stajni, gdzie rozgrywane były turnieje rycerskie, odbywa się jeden z dwóch najpiękniejszych jarmarków Drezna. Piękna architektura stanowi niezwykłe tło dla średniowiecznego jarmarku bożonarodzeniowego. Wszystkie stanowiska są stylizowane, sprzedawcy ubrani w dawne stroje, a klimatyczne podcienia pozwalają się cieszyć jarmarkiem i muzyką na żywo niezależnie od pogody.

Można postrzelać z łuku, kupić wino w minibutelkach, przepyszne sery czy wędliny. Jedzenie również jest bardziej urozmaicone niż na innych jarmarkach. Genialne miejsce. W weekendy obowiązują bilety wstępu i płaci się talarami (wymiana w kasie, kurs z euro 1 : 1 😉 ).

6. Striezelmarkt

Absolutny numer jeden w Dreźnie, nie tylko ze względu na historię (odbywa się od 1434 roku; w 2018 roku odbył się po raz 584!), ale również niesamowity klimat. Wszystkie jarmarczne budki są przepięknie przystrojone, pośrodku kręci się olbrzymia karuzela, a wielki kalendarz adwentowy odlicza dni do Bożego Narodzenia.

Można upiec pierniki w ustawionej na czas jarmarku pracowni, przejechać się minikolejką, zjeść kanapkę z pieczonym na ogniu wołem w całości, a także kupić prezenty oraz ozdoby świąteczne. Szczególnie pięknie jarmark wygląda po zapadnięciu zmroku. Piękny kubek od wina warto zabrać jako pamiątkę albo prezent (można kupić również sam kubek; wtedy dostaje się nowy).

 

Tworzenie treści na bloga wymaga sporo czasu. Nie ma większej radości dla mnie niż fakt, że tworzone artykuły są pomocne. Jeśli więc dowiedziałaś/eś się czegoś ciekawego na blogu, zapraszam do polubienia plecakpodroznika.pl na Facebooku. Każdy lajk daje zastrzyk pozytywnej energii do dalszego pisania. Z góry dzięki! 🙂 

 

 

Jarmarki w Neustadt

 

7. Augustusmarkt

Po przekroczeniu Łaby, tuż obok Złotego Jeźdźca, czyli konnego pomnika Augusta II Mocnego (króla Polski oraz elektora Saksonii), odbywa się Augustusmarkt. Jego elementem charakterystycznym jest diabelski młyn. Na jarmark warto, byście się wybrali, jeśli chcecie spróbować potraw z różnych zakątków świata (Afryka, Ameryka Południowa, Bałkany, Rosja). Z wszystkich trzech jarmarków w Neustadt, ten jako jedyny warto odwiedzić.

 

8. Neustädter Gelichter

W całym sercu imprezowej części Neustadt, nieopodal słynnej Scheune, znajdziecie kolejny jarmark. Byliśmy tam przed 15.00 w piątek i wszystko było zamknięte. Gdy przechodziliśmy później (ok. 17.00) budki były już otwarte. Można dostać tam rękodzieło, tekstylia i ozdoby.

9. Nikolausmarkt im Kunsthof

Kunsthofpassage opisywałem już w ramach naszej relacji z Drezna. Warto odwiedzić to miejsce, natomiast sam jarmark mikołajkowy godny polecenia nie jest. Samo słowo jarmark wydaje się przesadą – pojedyncze stoiska rozstawione w różnych miejscach pasażu nie tworzą przyjemnego, świątecznego klimatu. Pogoda nie potęgowała najlepszego wrażenia  – akurat padało. Myślę, że może być ciekawie w czasie wydarzeń organizowanych przed świętami.

 

Jarmarki, na które nie udało nam się dotrzeć

Mnogość jarmarków w Dreźnie sprawiła, że nie udało nam się odwiedzić wszystkich z nich. Z reporterskiego obowiązku wypada je jednak wymienić. Może będziecie bardziej zdeterminowani, żeby zobaczyć wszystkie 11 jarmarków 😀

 

10. Dresdner Hüttenzauber

W centrum Drezna, dosłownie 500 metrów od Striezelmarkt. Dla wszystkich, którzy chcieliby się poczuć jak w stacji narciarskiej (bez wyjeżdżania w góry). Atrakcją jest możliwość gry w curling. Jarmark reklamuje się jako najlepsze miejsce na after work party.

 

11. Elbhangfest-Weihnachtsmarkt

W okolicy słynnego mostu Blaues Wunder (pl. Niebieski Cud). Niewielki jarmark w części miasta Loschwitz to ciekawe miejsce dla osób, które chciałyby poczuć klimat świąt z dala od centrum. W okolicy jarmarku można podziwiać budynki szachulcowe (błędnie nazywane murem pruskim) oraz bardzo ciekawą, najstarszą na świecie kolejkę podwieszaną Schwebebahn.

 

Zapraszam również na relację z jarmarku bożonarodzeniowego we Wrocławiu 🙂

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu – hity i kity

Przeczytaj również

Close