fbpx

10 miejsc, które musisz odwiedzić we Wrocławiu

przez Piotr Łącki

W stolicy Dolnego Śląska trzeba spędzić przynajmniej trzy dni. Jakie miejsca musisz odwiedzić we Wrocławiu? Zapraszam na wpis o największych klasykach mojego miasta.

 

„Polska na wakacje” – podróżniczy cykl o polskich miastach

 

W ramach letniego cyklu „Polska na wakacje” odwiedzimy najważniejsze polskie miasta. Odkryjemy Wrocław, Kraków, Gdańsk i Warszawę. Serię rozpoczniemy od odkrywania Wrocławia. Ten wybór nie jest przypadkowy. To we Wrocławiu się urodziłem, tu spędziłem całe moje życie i zawsze chętnie wracam do tego miasta z kolejnych podróży. 

 

Bardzo cieszę się, że mogę Wam pokazać moje miasto. Tym bardziej, że na co dzień pracuję w nim jako przewodnik miejski. Z tego też powodu artykułów o Wrocławiu pojawi się więcej niż w przypadku innych miast. Wrocław ma w tym razie uprzywilejowaną pozycję 😉 

 

W wypadku innych miast będę chciał zaangażować moich przyjaciół i kolegów po fachu. Myślę, że ich rekomendacje pozwolą Wam lepiej poznać największe polskie miasta. Wszystkie wpisy cyklu znajdziesz tutaj. Zapraszam do czytania i udostępniania!

 

 

10 miejsc, które musisz odwiedzić we Wrocławiu

 

1. Odkryj wąskie uliczki wokół Rynku

Średniowieczne ulice pełne są ukrytych klejnotów, przejść i dziedzińców. Odwiedź Jatki, gdzie rzeźnicy w średniowieczu sprzedawali mięso, przejdź bajkowo kolorową ul. Malarską, zajrzyj w zaułki ul. Kiełbaśniczej. Odkryj kościół św. Elżbiety, budynki uniwersytetu oraz dziedziniec Biblioteki Narodowej im. Ossolińskich. Nie zapomnij zabrać ze sobą aparatu!

 

2. Ostrów Tumski po zmroku

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Wybudowano tu pierwszy gród i kościół w naszym mieście. Było to serce miasta w X, XI i XII wieku. I choć nie jest już wyspą, warto odwiedzić to miejsce w nocy. 

Większość budynków na Ostrowie Tumskim należy do kościoła. Dlatego wyspa jest niemal pusta po zmroku. To idealne miejsce na romantyczny spacer, zwłaszcza ze względu na lampy gazowe. Każdego wieczoru latarnik w staroświeckim stroju zapala ponad 100 lamp na Ostrowie. Warto zrobić mu zdjęcie!

 

3. Spacer wzdłuż Odry

Odra od samego początku była bardzo ważna dla Wrocławia. Miała wielkie znaczenie dla handlu i transportu. Po powodzi w 1997 roku gruntownie wyremontowano Wrocławski Węzeł Wodny. Wzmocnienie obrony przeciwpowodziowej miasta pozwoliło jednocześnie na nowe zagospodarowanie nadodrzańskich bulwarów.

Najpiękniejszy spacer, który można zrobić w centrum Wrocławia, wiedzie wzdłuż Bulwaru Dunikowskiego, przez Most Pokoju i Ostrów Tumski, a kończy się na Bulwarze Włostowica i Wyspie Daliowej. 

Jeśli chcesz aktywnie spędzić czas w ciągu dnia, odwiedź bulwar Politechniki Wrocławskiej (Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 23). Możesz zagrać tam w siatkówkę ze studentami, spędzić czas na plaży, a także znaleźć drużynę wioślarską krasnoludów.

 

4. Stary Cmentarz Żydowski

Dwanaście tysięcy nagrobków, różne style architektoniczne, a także liczne rośliny pnące pokrywające macewy tworzą niesamowitą atmosferę. Na cmentarzu możesz prześledzić historię społeczności żydowskiej podczas jej złotego wieku w Breslau.

Pochowano tam m.in. Ferdinanda Lasalle (założyciela pierwszej partii robotniczej w Niemczech), rodziców Fritza Habera (laureata Nagrody Nobla), rodziców Edyty Stein (patronki Europy) oraz rodzinę Schottländerów (najbogatsza rodzina w mieście pod koniec XIX wieku).

Na Cmentarz można dojechać tramwajem z centrum (linia 9 lub 15; wysiadamy na przystanku Uniwersytet Ekonomiczny). W czwartek wstęp darmowy, w sezonie letnim w niedzielę o 12:00 w cenie biletu zwiedzanie z pracownikiem Muzeum Miejskiego.

 

 

5. Świętuj ze studentami na Wyspie Słodowej

We Wrocławiu mamy ok. 115 000 studentów. Najbardziej popularnym miejscem ich spotkań jest Wyspa Słodowa. Od wiosny do jesieni w każdy ciepły wieczór ciągną tam setki młodych ludzi, by wspólnie spędzić czas. Latem odbywają się tam koncerty i darmowe pokazy filmowe. 

Lokalizacja wyspy kilkanaście minut spacerem od wrocławskiego rynku, a także piękny widok na gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego sprawiają, że warto wybrać się „na Słodową” na piwo po zmroku.

 

6. Hala Stulecia 

Hala Stulecia była pierwszą na świecie budowlą o kopule większej niż ta w Panteonie w Rzymie. Ludzkość potrzebowała niemal 1800 lat, by wznieść taką strukturę. Na początku XX wieku był to symbol nowoczesnej architektury i ambicji miasta. 

Warto również przespacerować się w okolicy Hali Stulecia. W Pawilonie Czterech Kopuł znajduje się wystawa polskiej sztuki współczesnej z XX wieku (bezpłatny wstęp we wtorki). Ogród Japoński to dobry przykład sztuki ogrodowej z Dalekiego Wschodu. Park Szczytnicki zaś jest idealnym miejscem na spacer lub piknik. Warto zobaczyć także pokaz Fontanny Multimedialnej.

 

7. Spędź wieczór w Dzielnicy Czterech Wyznań

Historia społeczności żydowskiej jest prawie tak długa, jak historia Wrocławia. W 1917 r. w katedrze we Wrocławiu znaleziono żydowski nagrobek z 1203 r. Od tego czasu jest to najstarszy dowód żydowskiej obecności w mieście i całej Polsce. Pod koniec średniowiecza Żydzi musieli opuścić miasto z powodu prześladowań. Później osiedlili się poza dawnymi murami miejskimi. 

Dawna dzielnica żydowska jest dziś znana jako Dzielnica Czterech Wyznań, w której cztery religie mają swoje miejsca modlitw. Na przestrzeni wieków dzielnica zmieniła się z przedmieść w tętniącą nocnym życiem część Wrocławia. Obecnie znajduje się tu ponad 80 restauracji, pubów i klubów. Można tu dobrze zjeść, a także bawić się do rana.

 

8. Hala Targowa

Na początku XX wieku rada miasta postanowiła przenieść handel z ulic do hal targowych. Miasto chciało zbudować pięć hal targowych, ale zbudowano tylko dwie. Druga została zniszczona w czasie oblężenia Festung Breslau w 1945 roku.

Wchodząc do środka hali, aż trudno uwierzyć, że została zbudowana w 1908 roku. W tamtych czasach była to pierwsza konstrukcja dachowa tego typu w Niemczech. Strzelista, żelbetowa struktura wywołuje u wielu odwiedzających skojarzenia z kościołami gotyckimi. Niektórzy nazywają halę targową świątynią handlu. Warto kupić tu drobne przekąski na dalszą eksplorację miasta. 

 

 

9. Nadodrze – alternatywna strona miasta 

Nadodrze jest blisko centrum miasta, ale ludzie żyją tam w innym rytmie. Różnorodność i kontrasty są znakiem rozpoznawczym Nadodrza. Postępująca gentryfikacja stopniowo zmienia tę część miasta.

Wielkie murale wypełniające całe ściany, galerie młodych artystów, projekty organizacji pozarządowych wypełniają ulice i dziedzince Nadodrza. Szczególnie polecam podwórka w okolicy ul. Roosevelta 5 oraz spacer wzdłuż ulicy Rydygiera. Fani kinematografii powinni odwiedzić ul. Ptasią, gdzie swoje filmy przygotowywali Steven Spielberg oraz Paweł Pawlikowski.

Spacer w tej okolicy sprawi, że na pewno zgłodniejesz. Na Nadodrzu znajdziesz jedne z najlepszych piekarni we Wrocławiu (Złoto Nadodrza, Piekarnia Bema) oraz najstarszą lodziarnię w mieście (Lody Roma). 

 

10. Zoo i Afrykarium

Zoo we Wrocławiu jest jednym z najstarszych w Europie. Zostało otwarte w 1865 roku. Na 33 hektarach swój dom znalazło 1100 gatunków i 14 000 zwierząt. Teren jest tak ogromny, że można tu spędzić cały dzień. Praktycznie każdego roku otwierane są nowe wybiegi. 

Punktem obowiązkowym wizyty w Zoo jest Afrykarium. Olbrzymi pawilon prezentuje florę i faunę Afryki. Podróż przez „Czarny Ląd” rozpoczyna się na plażach Morza Czerwonego i jest kontynuowana przez Afrykę Wschodnią oraz Wielkie Jeziora Afrykańskie. Później zejdziesz w głąb Kanału Mozambickiego, a następnie dotrzesz do Wybrzeża Szkieletów w Namibii. Kresem naszej podróży będzie las deszczowy w Kongo. 

 

INNE WPISY O WROCŁAWIU:

  1.  11 POMYSŁÓW NA BUDŻETOWY WROCŁAW, CZYLI JAK TANIO ZWIEDZAĆ STOLICĘ DOLNEGO ŚLĄSKA

  2.  DOOKOŁA ŚWIATA WE WROCŁAWIU – PODRÓŻ KULINARNA

Przeczytaj również

Close