fbpx

Ile kosztują Filipiny – ceny wycieczek, noclegów i atrakcji w 2020 roku

przez Piotr Łącki

Filipiny to kraj pięknych plaż, lagun i wysp. Kiedyś trudno dostępny, obecnie coraz częściej staje się celem azjatyckich podróży. Ile kosztuje pobyt na Filipinach i jak przygotować budżet swojej podróży? Zapraszam na garść praktycznych informacji i aktualnych cen z początku 2020 roku. 

Ile kosztują Filipiny?

Jak przygotować budżet podróży? 

Znajomość aktualnych cen bardzo przydaje się przy planowaniu budżetu wyjazdu. Podróżowaliśmy po filipińskich wyspach na początku 2020 roku. Ile kosztuje podróż przez Filipiny? Poniżej znajdziesz przykładowe ceny z początku 2020 roku, które pomogą w planowaniu Twojej podróży.

Przygotowujesz wyjazd na własną rękę? Polecam artykuły, które pojawiły się w ramach cyklu “Finansowanie podróży”. Szczególnie zaś polecam artykuły o przygotowaniu budżetu, strefie komfortu w podróżowaniu oraz płatności w podróży.

Nacpan Beach

Ile kosztuje podróż po Filipinach? Waluta, kurs, wymiana, bankomaty

Oficjalną walutą na Filipinach jest peso filipińskie. W momencie naszej podróży (grudzień 2019-styczeń 2020) przelicznik wyglądał następująco: 1 PLN = 13 PHP. 

Bankomaty na Filipinach pobierają opłatę za wybranie gotówki w wysokości ok. 250 peso (niecałe 20 zł). Warto wybierać większe ilości pieniędzy na raz. Polecam bankomat BRI. W czasie pobytu zawsze bezproblemowo pozwalał na podjęcie pieniędzy. 

Jeszcze niedawno w wielu mniejszych miejscowościach (np. Port Barton) nie było żadnych bankomatów. Obecnie dostępne są bankomaty sieci Euronet. Trzeba jednak zauważyć, że na forach wielu turystów narzekało na niski kurs przeliczenia.

W coraz większej ilości miejsc można płacić kartą (szczególnie w hotelach), ale ta opcja ciągle nie jest tak oczywista jak w Polsce. Zawsze warto mieć pieniądze w lokalnej walucie. Jako opcję awaryjną polecam dolary (wydane po 2006 roku) oraz euro. 

Bankomaty BPI pozwalały wypłacić pieniądze bez problemu

Ile kosztuje podróż po Filipinach? Wiza na Filipiny dla Polaków w 2020 roku

Obywatele Polscy wybierający się na Filipiny zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie do 30 dni. Standardowo przy wjeździe paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie polskiego MSZ.

Co ważne, na granicy wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź biletu do innego kraju. Lecieliśmy z Bali i w czasie check-in obsługa linii lotniczej nakazała przedstawienie takiego biletu. 

W czasie naszego pobytu na Filipinach, a dokładniej na lotnisku w Cebu, opłatę lotniskową (850 peso w przypadku naszego lotu międzynarodowego; niższa opłata obowiązuje za lot krajowy) należało opłacić osobno, bezpośrednio na lotnisku, w gotówce. Zwykle jest ona wliczona w cenę biletu. 

Trwają prace, żeby opłatę lotniskową na Cebu pobierały linie lotnicze, ale integracja systemu ma potrwać jeszcze kilka miesięcy. 

Wybuchł wulkan i uziemił nas na Cebu

Podróż przez Filipiny na własną rękę – koszty transportu w 2020 roku

Transport na Palawanie

Transport na Filipinach nie należy do drogich. Poniżej kilka przykładowych cen na Palawanie. Przejazd z Puerto Princesa do Port Barton to wydatek 350 peso. Kurs z Port Barton do El Nido kosztuje 600 peso. Podobną kwotę (600 peso) zapłacimy za bilet z El Nido do Puerto Princesa. 

Wynajem skutera w El Nido na dzień kosztuje 400 do 500 peso (zależy od umiejętności negocjacyjnych). Po Palawanie można poruszać się jeszcze autobusami oraz jeepney. Jest zdecydowanie taniej, ale ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Niektórzy turyści lubią jednak jechać na dachu – kwestia potrzeb i wrażeń. 

Przy krótszych dystansach można korzystać z tricyklów, czyli motorów z dość osobliwie wyglądającą metalową dostawką, w której miejsca zajmują pasażerowie. Są tanie, jednak zawsze trzeba negocjować. 

Transport na Cebu, Bohol oraz Panglao w 2020 roku

Na Cebu koszt przejazdu z lotniska do portu promowego to wydatek rzędu 250-350 peso (zależy od skali korków; to, że są, jest tam oczywiste). Prom z Cebu na Bohol (Tagbilaran) w klasie open air to wydatek 450 peso (plus 25 peso opłaty portowej oraz 50 peso za portera, który wnosi bagaż – tej opłaty nie sposób ominąć). 

Przejazd tricyklem z Tagbilaran na Wyspę Panglao to wydatek pomiędzy 200 a 300 peso, w zależności od miejsca docelowego, pory dnia i umiejętności negocjacyjnych. 

Jeepney i tricykl na Palawanie

Podróż po Filipinach – ile kosztują noclegi?

Stosunek jakości do ceny na Filipinach jest gorszy niż w innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Pokoje w dobrym standardzie są droższe niż np. w wielu miejscach Indonezji, Tajlandii czy Wietnamie. Przeciętny standard jest niższy niż w sąsiednich krajach. 

Na Palawanie za dwójkę z łazienką w akceptowalnym standardzie płaciliśmy pomiędzy 85 a 175 zł za noc, częściej znajdując się w górnym przedziale tej kwoty. Na Bohol było taniej, a za podobne pieniądze można było mieć bardzo fajny apartament. 

Na naszą percepcję cen mógł oczywiście wpłynąć fakt, że byliśmy tam w okresie noworocznym, co zawsze podkręca koszty wynajmu.

Chill nieopodal Port Barton

Podróż po Filipinach – ile kosztują bilety wstępu i atrakcje w 2020 roku?

Ceny wycieczek jednodniowych są stosunkowo niskie. Przeciętny koszt wycieczki jednodniowej (po wyspach i lagunach czy podziemna rzeka) zamyka się w przedziale między 100 a 170 złotych. W cenie masz transport, potrzebny sprzęt, bilety wstępu, opłaty oraz dobry lunch. 

W miejscowościach turystycznych wycieczki po wyspach i lagunach oznacza się literami A, B, C, D. Przy czym największe atrakcje zwykle są prezentowane w ramach wycieczki A. Oczywiście każda firma/łódź robi wycieczki po swojemu, często zmieniając kolejność odwiedzanych miejsc.

Tour A w Port Barton to wydatek 1200 peso (wszystko w cenie). Tour A w El Nido kosztuje 1200 peso (plus 200 opłaty środowiskowej, 200 za wstęp do Big Lagoon, 250 peso za wynajem kajaka). Niektóre firmy kasują jeszcze 100 peso za wynajem butów (warto mieć; na targu kupisz za 300 peso). 

Wycieczka do najdłuższej na świecie podziemnej rzeki (Underground River) z Puerto Princesa kosztuje z biurem podróży 2100 peso (plus 150 opłaty środowiskowej).

Wycieczka jednodniowa z Wyspy Panglao po Wyspie Bohol to jedynie 349 peso, jeśli jedziesz z okolic Alona Beach. W przypadku, gdy mieszkasz w innej części Panglao, musisz dopłacić 50 peso/os. za odbiór. W wymienionej cenie nie są wliczone wstępy (pomiędzy 30 a 80 peso za atrakcję) oraz rejs z obiadem (650 peso).

Underground River

Podróż po Filipinach – ile kosztuje miejscowe jedzenie?

Ceny jedzenia są bardzo mocno zróżnicowane. Kwota, którą ostatecznie zapłacisz, zależy w zasadzie od trzech czynników: gdzie zjesz (miejscowa garkuchnia vs restauracja), gdzie jesteś (turystyczne vs mniej turystyczne miejsce), co zamawiasz.

Swoje zdanie o filipińskim jedzeniu wyraziłem już w osobnym artykule (link) i bynajmniej nie był to wpis pochwalny. W skrócie – jedzenie uliczne na Filipinach jest bardzo słabe, szczególnie w bezpośrednim porównaniu z innymi krajami Azji Południowo-Wschodniej. 

Sizzling w El Nido

Ceny jedzenia w styczniu 2020 przedstawiały się następująco:

  • tanie śniadanie w lokalnej knajpce: ok. 150 peso (z kawą) 
  • burger z ulicznego stoiska: 25-50 peso (lepiej nie, ale to rozumiesz po spróbowaniu)
  • litrowa butelka wody: 30 peso
  • piwo (330 ml) w knajpie: 50-80 peso 
  • butelka ginu (330 ml) w sklepie: 50 peso (podobnie butelka lokalnego rumu)
  • zupa w lokalnej garkuchni: do 100 peso
  • przeciętna cena posiłku: 200-300 peso
  • owoce morza: od 250 peso w górę

Przeczytaj wszystkie wpisy z podróży przez pół świata

Bądź na bieżąco – polub bloga na FB! 🙂


Przeczytaj również

Close