fbpx

#FP10: Ukryte koszty podróżowania

przez Piotr Łącki

Wiza nie jest jedynym „technicznym” kosztem odwiedzania krajów, a ruch bezwizowy wcale nie znaczy, że unikniemy dodatkowych opłat. Form opodatkowania Twojego wyjazdu jest całkiem sporo – może to być chociażby podatek wjazdowy, wyjazdowy, za przylot samolotem, za korzystanie z natury czy za tranzyt. Co kraj, to obyczaj. Gdzie i za co zapłacimy dodatkowo? Opowiem o tym na przykładzie Ameryki Łacińskiej.

Pod koniec 2015 roku wyruszyliśmy w podróż po Ameryce Środkowej i Południowej. W sumie w trzy miesiące odwiedziliśmy 12 krajów. Zaraz po cyklu tekstów o Dominikanie na blogu pojawi się 20 artykułów dotyczących tej wyprawy. Pobyt w Ameryce Łacińskiej był niesamowitym doświadczeniem, także pod względem kreatywności poszczególnych państw co do sposobów pobierania pieniędzy od osób je odwiedzających.

Sprawdzanie kosztów odwiedzania poszczególnych krajów rozpocząłem jak zwykle od strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych zawierającej informacje dla podróżujących. Można znaleźć na niej informacje o poszczególnych krajach, m.in. dotyczące wjazdu i pobytu, bezpieczeństwa, zdrowia, ubezpieczenia czy podróżowania po danym kraju. W przypadku wyjazdów w zapalne punkty świata pomocne mogą okazać się ostrzeżenia publikowane przez MSZ. Informacje tam zawarte staram się uzupełniać o wiadomości z niemieckiego odpowiednika MSZ (Auswärtiges Amt) – są obszerniejsze.

Zawsze również rejestruję dłuższy wyjazd w serwisie konsularnym „Odyseusz”. Dzięki podaniu podstawowych informacji dotyczących podróży w przypadku sytuacji nadzwyczajnej MSZ będzie wiedziało, że jesteśmy w danym kraju.

Gdy planowałem naszą podróż, na starej wówczas wersji strony MSZ znajdowała się tabelka, która informowała, czy z danym krajem mamy ruch bezwizowy. Okazało się, że w przypadku wszystkich krajów, które zamierzaliśmy odwiedzić, nie będzie potrzebna wiza. Bardzo mnie ta wiadomość ucieszyła, gdyż miałem w pamięci koszty opłat wizowych z podróży po Afryce Środkowej i Południowej (zwykle było to 50 $/kraj).

Wszystko było super, dopóki nie chcieliśmy opuścić Meksyku, pierwszego kraju na naszej drodze. Na granicy strażnik zażądał od nas opłaty za wyjazd. Mocno się tym zdziwiliśmy, bo nie spotkaliśmy się wcześniej z taką praktyką. Podobne opłaty w czasie wjazdu bądź wyjazdu pojawiały się jednak niemal na każdej granicy.

Poniżej przedstawiam zestawienie obecnych opłat (kwiecień 2018) przy przekraczaniu granic krajów, które odwiedziliśmy. Ze względu na fakt, że opłaty potrafią się zmieniać stosunkowo często, tabela ma charakter orientacyjny. Warto również dodać, że niejednokrotnie urzędnicy starają się wyciągnąć kilka dodatkowych dolarów poprzez tworzenie „własnych” opłat i podatków.

Generalnie jednak, planując wyjazd w dalsze strony, warto poszukać informacji zarówno o opłatach wizowych, jak i dodatkowych pobieranych na granicy.

 

Kraj
Opłata wjazdowa
Opłata wyjazdowa
Inne opłaty
Uwagi
Meksyk
Droga lądowa: 25 $

Droga powietrzna:
0 $*

Droga lądowa: 0 $

Droga powietrzna:
35 $

*W przypadku lotów do Meksyku opłata turystyczna jest najczęściej wliczona w cenę. Jeśli nie jest to płacimy na lotnisku przed powrotem.
Belize
 — Droga lądowa: 19 $*

Droga powietrzna:
39 $

 — Jeśli jedziesz tranzytem, nie musisz płacić części opłaty wyjazdowej (Protected Areas Contribution Trust; ok. 4$)
Gwatemala
 — Droga lądowa: 0 $

Droga powietrzna:
35 $

Opłata turystyczna
20 Q (2,5 $)
  —
Salwador
 — Droga lądowa: 3 $

Droga powietrzna:
30 $

 —  —
Honduras
 — Droga lądowa: 1-5 $

Droga powietrzna:
30 $

 — Cena opłaty na granicy lądowej zależy od dnia tygodnia i pory dnia (info za MSZ).
Nikaragua
 Droga lądowa: 12 $ Droga lądowa:  2-4 $

Droga powietrzna:
15 $

Podatek turystyczny
i migracyjny: 7-9 $
  —
Kostaryka
 — Droga lądowa: 7 $

Droga powietrzna:
29 $ 

 — Lądowe przejścia graniczne są otwarte od godz. 06.00 do 17.00 lub najdłużej do 22.00
Panama
 — Droga lądowa: 5 $

Droga powietrzna:
30 $

 —  —
Kolumbia
  — Droga lądowa: 0 $

Droga powietrzna:
40 $* 

  — *Z opłaty zwolnienie są turyści przebywający na terenie Kolumbii poniżej 60 dni. Opłata może być zawarta w bilecie lotniczym.
Ekwador
  —   —   —   —
Peru
   —    —    — *Na niektórych lotniskach krajowych przy przelotach liniami wewnętrznymi, wynosi ok. 6 USD.
Brazylia
 —  —  —  —

 

Finansowanie podróży to cykl dotyczący pieniędzy i sposobów obniżenia kosztów podróżowania. W ramach tej serii ukaże się kilkanaście artykułów, które krok po kroku pokażą, jak podróżować budżetowo na własną rękę. Znajdziecie tu praktyczne wskazówki, które są wynikiem ostatnich 10 lat podróżowania.

Rozkład jazdy:

 1. Zanim wyruszysz – podstawy bezpieczeństwa i logistyki
 2. Dłuższy wyjazd poza Europę? 8 technik, by zminimalizować koszty
 3. 8 sposobów na obniżenie kosztów noclegów w podróży
 4. 9 porad, jak zredukować koszty transportu w podróży
 5. Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?
 6. Miesiąc na Karaibach za 4282 zł/os.
 7. Objazd Dominikany w trzy tygodnie – ile to kosztuje + logistyka
 8. Praca w podróży, czyli jak zarobić, będąc w drodze
 9. Jak mądrze płacić w podróży?
 10. Ukryte koszty podróżowania
 11. Strefa komfortu w podróżowaniu
 12. Przygotowanie budżetu

 

Nie chcesz przegapić wpisu, który Cię interesuje?
Zapisz się na newslettera! Poinformuję Cię o każdym nowym artykule.

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco? Zapraszam do zapisania się na newsletter.

Regulamin i polityka prywatności

Przeczytaj również

Close