Trzytygodniowa podróż wokół wyspy była pełna wrażeń. Zdecydowanie warto wybrać się na objazd Dominikany. Po publikacji case study z miesięcznego pobytu w Cabarete czas na praktyczny artykuł o logistyce i kosztach takiego przedsięwzięcia. Dominikana w wersji „zrób to sam”.
Na samym początku chciałbym zastrzec, że poniższy artykuł ma charakter techniczny. Nie będzie tu zatem opisu wrażeń ani miejsc, a suche fakty i liczby. Celem tego tekstu jest pomóc Wam w przygotowaniu własnej podróży po Dominikanie i zaplanowanie budżetu. Gdy przygotowuję kolejne wyjazdy, informacje z pierwszej ręki są zawsze na wagę złota. Dziś chciałbym podzielić się nimi z Wami.
W opisie każdego miejsca, które odwiedziliśmy, znajdziecie szczegółowe informacje o kosztach transportu, noclegów i atrakcji, które uzyskaliśmy. Opisane poniżej ceny pochodzą z lutego 2017. Należy wziąć pod uwagę, że mogły się zmienić.
[sociallocker]
Samana
Transport: Cabarete – Samana (bus)
● 300 peso/os.
● wyrusza z Puerto Plata, ok. 6.45 jest w Cabarete
● podobno jest jeszcze jeden o 13.30
Nocleg
Zatrzymaliśmy się w prowadzonym w Hostelu Oneida, oferującym tanie, proste pokoje (700 peso/noc, zeszliśmy z 1000 peso). Przekonał nas również przechodni taras, gdzie fajnie można spędzić wieczór, i świetna lokalizacja (5 minut od dworca oraz portu). Generalnie w zakresie 500-1200 peso można znaleźć dwójkę z łazienką.
Obserwowanie wielorybów
Internet głosił, że taka przyjemność kosztuje 62-70 $ za osobę. Spotkani naganiacze oferowali wycieczkę za ok. 30 $ (1500 peso) + 100 peso podatku za skorzystanie z portu. My finalnie za wszystko zapłaciliśmy 1500 peso/os. Nie brakuje naciągaczy, więc warto zapłacić dopiero po wejściu na łódź, w obecności kapitana.
W drodze na Kokosowe Wybrzeże
Transport
● Samana – Sabana de la Mar (prom): 200 peso/os. (7.00, 9.00, 11.00, 15.00; 1,5 h)
● Sabana – Miches (bus, 40 km): 120 peso/os. (1 h)
● Miches – Higuey (bus, 100 km): 200 peso/os. (1,5 h)
● Higuey – Macao (bus, 30 km): 90 peso/os. (1 h)
Generalnie nie polecamy tej trasy. Nic szczególnego nie widzieliśmy. Dystans nie był duży, ale cała logistyka trwała okrutnie długo. Z portu do autobusów w Sabana de la Mar trzeba iść (albo jechać) min. 2 km. Połączeń jest dość mało, przez co można utknąć na kilka godzin w jednej z miejscowości na trasie (my w sumie mieliśmy szczęście, że nie utknęliśmy).
Nocleg
W Macao są dwa hostele w szczerym polu (Backpackers Macao Beach, Casa Paradiso) oraz apartament u świadków Jehowy. Zanocowaliśmy u świadków (po negocjacjach zapłaciliśmy 500 peso).
W stronę masowej turystyki
Transport
12 km w 3 h – ogrodzone resorty i ośrodki sprawiają, że dostanie się do El Cortecito stanowi drogę przez mękę. Do Macao busy dojeżdżają sporadycznie. W związku z tym najpierw musieliśmy przejść ok. 2 km do sklepu Aleksander po drugiej stronie autostrady. Byliśmy przekonani, że ze sklepu dotarcie na miejsce potrwa tylko chwilę. Nic bardziej mylnego.
● Sklep Aleksander – pętla autobusowa (bus; 60 peso/os.; 40 minut)
● Pętla autobusowa – Friusa (bus; 40 peso/os.; 10 minut)
● Friusa – El Cortecito (bus; 40 peso/os., 10 minut)
Noclegi
● Standardowa cena za pokój 2-os. to min. 35-40 $/noc
● Wybraliśmy Hostel Punta Cana (30 $/noc) za pokój bez łazienki, ze śniadaniem, wodą i dostępem do kuchni. Hostel, mimo że jest całkiem spory, w czasie naszego pobytu nie miał wywieszonego żadnego szyldu z nazwą, co utrudnia znalezienie. Najlepiej skorzystać z mapy offline.
El Cortecito – La Romana – Bayahibe
Transport
● El Cortecito – Friusa (bus; 40 peso/os.; 10 minut)
● Friusa – La Romana (225 peso/os.)
● La Romana – Bayahibe (60 peso/os.)
Nocleg
● Bayahibe ma noclegi w każdej kategorii. Za 1000-1200 peso wybór jest całkiem spory. My zatrzymaliśmy się w Llaves del Mar (800 peso/noc; dwójka z łazienką) – oferują czyste, bardzo proste pokoje.
Wycieczka na Wyspę Saona
● Zapłaciliśmy jedynie 1300 peso/os. To jakieś 45% ceny oferowanej w lokalnych biurach podróży. Nie wspominając o cenach dla turystów, które dojeżdżają autokarami z innych miejscowości. Bardzo polecamy firmę Bayahibe Acuatic Tours.
Bayahibe – Santo Domingo
Transport
● Bayahibe – La Romana (60 peso/os.)
● La Romana – Santo Domingo (150 peso/os.)
Nocleg
● Queen of Hearts – hostel prowadzony przez Włocha, Daniele. Za 3 noce zapłaciliśmy 2500 peso.
Santo Domingo – Boca Chica
Transport
● 60 peso/os.
● 70 peso/os. (ekspresowy busik)
Santo Domingo – Jarabacoa
Transport
● Uber na stację autobusową: 255 peso
● Santo Domingo – Jarabacoa: 300 peso/os. (autobus Caribe Tours, podobno najlepszej firmy transportowej na wyspie. Całość bardzo sprawnie).
● Motoconcha do Wodospadu Jimenoa I: 150 peso za dwie osoby (dzień wcześniej nikt nie chciał za tyle pojechać)
● Motoconcha do fabryki kawy: 50 peso (można w kwadrans na piechotę)
Nocleg
● Hostel Central – zanocowaliśmy, ale nie polecamy. 550 peso/noc.
Jimenoa I
● Wstęp: 100 peso/os.
Jarabacoa – Punta Rucia
Transport
● Jarabacoa – La Vega: 100 peso/os. (Caribe Tours)
● La Vega – Villa Velasquez: 210 peso/os. (Caribe Tours); wysiadamy w miejscowości Villa Eliza (Autobus nie ma tam przystanku. Trzeba wcześniej dogadać się z kierowcą, który niechętnie, ale jednak zatrzymał się dla nas. Pamiętajcie, aby mieć bagaż w środku albo w bagażniku po stronie drzwi, aby można było go szybko wyciągnąć, gdy kierowca się zatrzyma.)
● Villa Eliza – Punta Rucia: autostop (Za tuk-tuk, zwany tu margarita, chcieli aż 600 peso. Tłumaczyli, że droga jest bardzo słaba. Później okazało się, że mieli rację). Podobno jest jeden busik (guagua) ok. 13.30.
Nocleg
● Rincon Italiano (bardzo fajny standard, 1500 peso/noc)
Punta Rucia – Cabarete
Transport
● Od lokalsów dowiedzieliśmy się, że trasa wygląda następująco:
○ Punta Rucia – Villa Isabela
○ Villa Isabela – El Mamey (Los Hidalgos)
○ El Mamey (Los Hidalgos) – Imbert
○ Imbert – Puerto Plata
○ Puerto Plata – Cabarete
● My do El Mamey dojechaliśmy stopem z amerykańską rodziną, dominikańskiego pochodzenia.
Nocleg
● Happy Days – hostel w „tubylczej” części Cabarete, niedaleko głównej ulicy (Cayejon). Bardzo proste pokoje z łazienką za 600 peso/noc.
● Casa Carmen – bardzo sympatyczni. Carmen i jej syn prowadzą hostel mocno ukryty w „tubylczej” części miejscowości. Przechowali nasz bagaż, gdy pojechaliśmy zwiedzać wyspę. Mieliśmy u nich nocować. Niestety ich stały klient miał później lot i musieliśmy znaleźć alternatywę. Oferują proste pokoje z dostępem do ogrodu i otwartej kuchni. Jeśli przyjedziemy do Cabarete raz jeszcze, jestem pewny, że zanocujemy u nich.
Cabarete – lotnisko Puerto Plata
● Standardowa cena to 1500 peso, da się zejść do 900-100 peso za kurs (20 km, ok. 30 min jazdy)
Inne opłaty:
● Tarjeta de Turista – karta turystyczna, upoważnia do pobytu na Dominikanie do 30 dni. Do kupienia na lotnisku za 10$ (10 €)
● Przedłużenie pobytu – koszt wzrasta z długością pobytu. Teoretycznie po 30 dniach trzeba wystąpić o przedłużenie do odpowiednich władz. W praktyce nikt tego nie robi. Stosunkowo rzadko również władze sprawdzają ważność karty turystycznej. Opłatę można uregulować przy odlocie. My dodatkowo zapłaciliśmy 2500 peso/os. Aktualną tabelę opłat można znaleźć w internecie.
[/sociallocker]