fbpx

#FP7: Objazd Dominikany w trzy tygodnie – ile to kosztuje? + logistyka

przez Piotr Łącki

Trzytygodniowa podróż wokół wyspy była pełna wrażeń. Zdecydowanie warto wybrać się na objazd Dominikany. Po publikacji case study z miesięcznego pobytu w Cabarete czas na praktyczny artykuł o logistyce i kosztach takiego przedsięwzięcia. Dominikana w wersji „zrób to sam”.

Na samym początku chciałbym zastrzec, że poniższy artykuł ma charakter techniczny. Nie będzie tu zatem opisu wrażeń ani miejsc, a suche fakty i liczby. Celem tego tekstu jest pomóc Wam w przygotowaniu własnej podróży po Dominikanie i zaplanowanie budżetu. Gdy przygotowuję kolejne wyjazdy, informacje z pierwszej ręki są zawsze na wagę złota. Dziś chciałbym podzielić się nimi z Wami.

W opisie każdego miejsca, które odwiedziliśmy, znajdziecie szczegółowe informacje o kosztach transportu, noclegów i atrakcji, które uzyskaliśmy. Opisane poniżej ceny pochodzą z lutego 2017. Należy wziąć pod uwagę, że mogły się zmienić.

[sociallocker]


Samana

Transport: Cabarete – Samana (bus)

●     300 peso/os.
●     wyrusza z Puerto Plata, ok. 6.45 jest w Cabarete
●     podobno jest jeszcze jeden o 13.30

Nocleg

Zatrzymaliśmy się w prowadzonym w Hostelu Oneida, oferującym tanie, proste pokoje (700 peso/noc, zeszliśmy z 1000 peso). Przekonał nas również przechodni taras, gdzie fajnie można spędzić wieczór, i świetna lokalizacja (5 minut od dworca oraz portu). Generalnie w zakresie 500-1200 peso można znaleźć dwójkę z łazienką.

Obserwowanie wielorybów

Internet głosił, że taka przyjemność kosztuje 62-70 $ za osobę. Spotkani naganiacze oferowali wycieczkę za ok. 30 $ (1500 peso) + 100 peso podatku za skorzystanie z portu. My finalnie za wszystko zapłaciliśmy 1500 peso/os. Nie brakuje naciągaczy, więc warto zapłacić dopiero po wejściu na łódź, w obecności kapitana.

 

W drodze na Kokosowe Wybrzeże

 Transport

●     Samana – Sabana de la Mar (prom): 200 peso/os. (7.00, 9.00, 11.00, 15.00; 1,5 h)
●     Sabana – Miches (bus, 40 km): 120 peso/os. (1 h)
●     Miches – Higuey (bus, 100 km): 200 peso/os. (1,5 h)
●     Higuey – Macao (bus, 30 km): 90 peso/os. (1 h)

Generalnie nie polecamy tej trasy. Nic szczególnego nie widzieliśmy. Dystans nie był duży, ale cała logistyka trwała okrutnie długo. Z portu do autobusów w Sabana de la Mar trzeba iść (albo jechać) min. 2 km. Połączeń jest dość mało, przez co można utknąć na kilka godzin w jednej z miejscowości na trasie (my w sumie mieliśmy szczęście, że nie utknęliśmy).

Nocleg

W Macao są dwa hostele w szczerym polu (Backpackers Macao Beach, Casa Paradiso) oraz apartament u świadków Jehowy. Zanocowaliśmy u świadków (po negocjacjach zapłaciliśmy 500 peso).


W stronę masowej turystyki

 Transport

12 km w 3 h – ogrodzone resorty i ośrodki sprawiają, że dostanie się do El Cortecito stanowi drogę przez mękę. Do Macao busy dojeżdżają sporadycznie. W związku z tym najpierw musieliśmy przejść ok. 2 km do sklepu Aleksander po drugiej stronie autostrady. Byliśmy przekonani, że ze sklepu dotarcie na miejsce potrwa tylko chwilę. Nic bardziej mylnego.

●     Sklep Aleksander – pętla autobusowa (bus; 60 peso/os.; 40 minut)
●     Pętla autobusowa – Friusa (bus; 40 peso/os.; 10 minut)
●     Friusa – El Cortecito (bus; 40 peso/os., 10 minut)

 Noclegi

●     Standardowa cena za pokój 2-os. to min. 35-40 $/noc
●     Wybraliśmy Hostel Punta Cana (30 $/noc) za pokój bez łazienki, ze śniadaniem, wodą i dostępem do kuchni. Hostel, mimo że jest całkiem spory, w czasie naszego pobytu nie miał wywieszonego żadnego szyldu z nazwą, co utrudnia znalezienie. Najlepiej skorzystać z mapy offline.


El Cortecito
 – La Romana – Bayahibe

Transport

●     El Cortecito – Friusa (bus; 40 peso/os.; 10 minut)
●     Friusa – La Romana (225 peso/os.)
●     La Romana – Bayahibe (60 peso/os.)

Nocleg

●     Bayahibe ma noclegi w każdej kategorii. Za 1000-1200 peso wybór jest całkiem spory. My zatrzymaliśmy się w Llaves del Mar (800 peso/noc; dwójka z łazienką) – oferują czyste, bardzo proste pokoje.

Wycieczka na Wyspę Saona

●     Zapłaciliśmy jedynie 1300 peso/os. To jakieś 45% ceny oferowanej w lokalnych biurach podróży. Nie wspominając o cenach dla turystów, które dojeżdżają autokarami z innych miejscowości. Bardzo polecamy firmę Bayahibe Acuatic Tours.


Bayahibe – 
Santo Domingo

Transport

●     Bayahibe – La Romana (60 peso/os.)
●     La Romana – Santo Domingo (150 peso/os.)

Nocleg

●     Queen of Hearts – hostel prowadzony przez Włocha, Daniele. Za 3 noce zapłaciliśmy 2500 peso.


Santo Domingo
 – Boca Chica

 Transport

●     60 peso/os.
●     70 peso/os. (ekspresowy busik)

 

Santo Domingo – Jarabacoa

 Transport

●     Uber na stację autobusową: 255 peso
●     Santo Domingo – Jarabacoa: 300 peso/os. (autobus Caribe Tours, podobno najlepszej firmy transportowej na wyspie. Całość bardzo sprawnie).
●     Motoconcha do Wodospadu Jimenoa I: 150 peso za dwie osoby (dzień wcześniej nikt nie chciał za tyle pojechać)
●     Motoconcha do fabryki kawy: 50 peso (można w kwadrans na piechotę)

Nocleg

●     Hostel Central – zanocowaliśmy, ale nie polecamy. 550 peso/noc.

Jimenoa I

●     Wstęp: 100 peso/os.


Jarabacoa
 – Punta Rucia

Transport

●     Jarabacoa – La Vega: 100 peso/os. (Caribe Tours)
●     La Vega – Villa Velasquez: 210 peso/os. (Caribe Tours); wysiadamy w miejscowości Villa Eliza (Autobus nie ma tam przystanku. Trzeba wcześniej dogadać się z kierowcą, który niechętnie, ale jednak zatrzymał się dla nas. Pamiętajcie, aby mieć bagaż w środku albo w bagażniku po stronie drzwi, aby można było go szybko wyciągnąć, gdy kierowca się zatrzyma.)
●     Villa Eliza – Punta Rucia: autostop (Za tuk-tuk, zwany tu margarita, chcieli aż 600 peso. Tłumaczyli, że droga jest bardzo słaba. Później okazało się, że mieli rację). Podobno jest jeden busik (guagua) ok. 13.30.

Nocleg

●     Rincon Italiano (bardzo fajny standard, 1500 peso/noc)


Punta Rucia – Cabarete

Transport

●     Od lokalsów dowiedzieliśmy się, że trasa wygląda następująco:
○     Punta Rucia – Villa Isabela
○     Villa Isabela – El Mamey (Los Hidalgos)
○     El Mamey (Los Hidalgos) – Imbert
○     Imbert – Puerto Plata
○     Puerto Plata – Cabarete

●     My do El Mamey dojechaliśmy stopem z amerykańską rodziną, dominikańskiego pochodzenia.

Nocleg

●     Happy Days – hostel w „tubylczej” części Cabarete, niedaleko głównej ulicy (Cayejon). Bardzo proste pokoje z łazienką za 600 peso/noc.
●     Casa Carmen – bardzo sympatyczni. Carmen i jej syn prowadzą hostel mocno ukryty w „tubylczej” części miejscowości. Przechowali nasz bagaż, gdy pojechaliśmy zwiedzać wyspę. Mieliśmy u nich nocować. Niestety ich stały klient miał później lot i musieliśmy znaleźć alternatywę. Oferują proste pokoje z dostępem do ogrodu i otwartej kuchni. Jeśli przyjedziemy do Cabarete raz jeszcze, jestem pewny, że zanocujemy u nich.


Cabarete – lotnisko Puerto Plata

●     Standardowa cena to 1500 peso, da się zejść do 900-100 peso za kurs (20 km, ok. 30 min jazdy)   

 

Inne opłaty:

●     Tarjeta de Turista – karta turystyczna, upoważnia do pobytu na Dominikanie do 30 dni. Do kupienia na lotnisku za 10$ (10 )
●     Przedłużenie pobytu – koszt wzrasta z długością pobytu. Teoretycznie po 30 dniach trzeba wystąpić o przedłużenie do odpowiednich władz. W praktyce nikt tego nie robi. Stosunkowo rzadko również władze sprawdzają ważność karty turystycznej. Opłatę można uregulować przy odlocie. My dodatkowo zapłaciliśmy 2500 peso/os. Aktualną tabelę opłat można znaleźć w internecie.

[/sociallocker]

 

Finansowanie podróży to cykl dotyczący pieniędzy i sposobów obniżenia kosztów podróżowania. W ramach tej serii ukaże się kilkanaście artykułów, które krok po kroku pokażą, jak podróżować budżetowo na własną rękę. Znajdziecie tu praktyczne wskazówki, które są wynikiem ostatnich 10 lat podróżowania.

Rozkład jazdy:

 1. Zanim wyruszysz – podstawy bezpieczeństwa i logistyki
 2. Dłuższy wyjazd poza Europę? 8 technik, by zminimalizować koszty
 3. 8 sposobów na obniżenie kosztów noclegów w podróży
 4. 9 porad, jak zredukować koszty transportu w podróży
 5. Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?
 6. Miesiąc na Karaibach za 4282 zł/os.
 7. Objazd Dominikany w trzy tygodnie – ile to kosztuje + logistyka
 8. Praca w podróży, czyli jak zarobić, będąc w drodze
 9. Jak mądrze płacić w podróży?
 10. Ukryte koszty podróżowania
 11. Strefa komfortu w podróżowaniu
 12. Przygotowanie budżetu

Nie chcesz przegapić wpisu, który Cię interesuje? Zapisz się na newslettera!
Poinformuję Cię o każdym nowym artykule.

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco? Zapraszam do zapisania się na newsletter.

Regulamin i polityka prywatności

Przeczytaj również

Close