fbpx

5 tygodni w Meksyku we dwoje – ile to kosztuje?

przez Piotr Łącki

Od początku prowadzenia bloga stawiam na otwartość w kwestii kosztów podróży. Ile potrzeba, aby we dwoje spędzić 5 tygodni w Meksyku? Zapraszam na wpis ze szczegółowymi wyliczeniami, które mogą pomóc Wam przygotować budżetową podróż przez Meksyk. 

5 tygodni w Meksyku we dwoje – trasa podróży

Zanim przejdziemy do konkretnych wyliczeń, warto choć krótko opisać trasę naszej podróży. Zdecydowaliśmy się na dużą rundę przez Meksyk – z Cancún ruszyliśmy przez najciekawsze miejsca Jukatanu do Mexico City, później ruszyliśmy w kierunku wybrzeża Pacyfiku (odwiedzając po drodze Oaxaca).

Wracając do Cancún, odwiedziliśmy niesamowite San Cristóbal de las Casas, genialne ruiny w Palenque. Relaks przed odjazdem zapewniła nam laguna Bacalar.

Według Google Maps przemierzenie tej trasy wymaga pokonania 4000 kilometrów. W rzeczywistości wiele autobusów nie korzystało z najkrótszej możliwej trasy. Doliczając wycieczki i inne detoury, szacuję, że pokonaliśmy ponad 5000 kilometrów drogą lądową.

Gdyby ktoś był ciekawy wszystkich najciekawszych miejsc, które odwiedziliśmy w tej podróży, to lista wyglądałaby następująco: Cancún, Valladolid, Mérida, Chichén Itzá, Celestún, Campeche, Sabancuy, Ciudad del Carmen, Mexico City (Ciudad de México, CDMX), Teotihuacán, Guadalupe, Oaxaca, Monte Albán, Puerto Escondido, San Cristóbal de las Casas, San Juan Chamula, Kanion Sumidero, Agua Azul, Misol-ha, Palenque, Bacalar. 

Bacalar

5 tygodni w Meksyku we dwoje – zestawienie kosztów 

Transport i logistyka: 6140 zł/2 os.

  • loty i dotarcie do Niemiec (Monachium – Cancún, Cancún – Düsseldorf, bilet Rail&Fly; linie Condor): 1260 € (5400 zł)/2 os.
  • ubezpieczenie: 340 zł
  • Monachium: 400 zł (nocleg + knajpy) 
  • szczepienia: brak (przed wcześniejszymi podróżami zrobiliśmy wszystkie zalecane)
  • kontrola stomatologiczna: 540 zł (zawsze odwiedzam stomatologa przed wyjazdem) 

Koszty na miejscu (5 tygodni): 6860 zł/2 os.

  • transport na miejscu: ok. 2030 zł/2 os.
  • wycieczki, wstępy: ok. 1270 zł/2 os. 
  • noclegi, jedzenie: ok. 3560 zł/2 os.

Chcesz zwiedzić Meksyk na własną rękę? Polecam trzy gotowe plany podróży!

Budżetowo przez Meksyk – omówienie kosztów

Jak widać, praktycznie połowę kosztów stanowiły wydatki związane z dotarciem do Meksyku (głównie bilety lotnicze). Zwykle latamy z Niemiec i staramy się wkomponować w jakieś miejsce, którego jeszcze nie odwiedziliśmy. Wylot był tym razem również okazją, żeby przespacerować się przez Monachium i wypić słynne litrowe piwo. 🙂 

Na miejscu całkiem spore wydatki związane są z przemieszczaniem się. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – chcieliśmy zobaczyć sporo miejsc, dystanse są duże, a komfortowe autobusy są droższe niż standardowe (na krótkich dystansach korzystaliśmy także z tych drugich). 

Na kilku odcinkach zdecydowaliśmy się na autobus nocny, co pozwoliło się przemieścić w inną część kraju, a nocleg niejako był wliczony w cenę. Było bezpiecznie i dość komfortowo (choć trzeba się ciepło ubrać, bo klima chłodzi na maksa). Polecam, gdy chcecie na raz pokonać większy dystans. 

W przypadku noclegów cena, którą którą płaciliśmy za pokój 2-osobowy, wynosiła od 60 do 120 zł/noc. Podróżując kiedyś, spaliśmy częściowo w dormach, czyli pokojach wieloosobowych, ale w czasie tej podróży zupełnie z tego zrezygnowaliśmy. Chcieliśmy mieć więcej komfortu i prywatności. Człowiek się starzeje. 😉 

Ciudad del Carmen

Wiele osób może się zdziwić, że na noclegi i jedzenie wydaliśmy stosunkowo niewiele. O noclegach pisałem powyżej. Co do jedzenia, to żywiliśmy się głównie w miejscowych garkuchniach (comedor) albo kupowaliśmy posiłki od ulicznych sprzedawców. Takie jedzenie jest świeże (przygotowują je codziennie), smaczne (jedzą tam lokalsi) i dostosowane do zarobków miejscowych (więc tanie). 

Jedliśmy również sporo warzyw i owoców, które kupowaliśmy bezpośrednio na targu. Wielki kubek owoców to koszt kilku złotych. A gdy znudziła nam się lokalna kuchnia, szliśmy do restauracji, ale jakoś nie zrujnowało to naszego budżetu. Generalnie jednak, gdy opuści się Jukatan, to ceny mocno spadają.

Celestun

Tanio i drogo przez Meksyk – co to w ogóle znaczy?

Po przeczytaniu tego artykułu pewnie część osób uzna, że zrobiliśmy to super budżetowo. Znajdą się pewnie również tacy, którzy stwierdzą, że można to zrobić jeszcze taniej. W obu przypadkach to prawda. 

Generalnie z podróżowaniem wiążą się cztery zasadnicze koszty: transport + logistyka (np. wizy, szczepienia, ubezpieczenie), noclegi, jedzenie i atrakcje. Każda z tych kategorii może być źródłem wydatków albo potencjalnych oszczędności. 

Po 10 latach podróżowania z plecakiem jestem pewny, że można spędzić 5 tygodni w Meksyku taniej. Można np. zostać dłużej w jednym miejscu, taniej się przemieszczać czy odpuścić niektóre wstępy. 

Z drugiej strony czas temu widziałem zapytanie na jednej z grup dotyczących Meksyku, czy 28 000 zł wystarczy na dwa tygodnie w Meksyku dla rodziny 2 + 2. Nie był to jakiś fejk, tylko autentyczne pytanie o realne koszty wakacyjnego wyjazdu. 

Chichen Itza

Kwoty i ceny, które padały w komentarzach, były bardzo wysokie, ale, podobnie jak w naszym przypadku, wynikały z doświadczeń Polaków, którzy byli w Meksyku. Wydaje się więc, że nie ma górnego limitu pieniędzy, którego na wakacjach nie można wydać. 

Nie zależało nam jednak na jak najtańszym przemierzeniu Meksyku. Chcieliśmy przyjemnie spędzić czas, odwiedzić jak najwięcej miejsc i dobrze się bawić. Każdy powinien znaleźć swoją strefę komfortu w podróżowaniu i zaakceptować, że są różne sposoby podróżowania. 

Polub bloga na FB 🙂

Przeczytaj również

Close