Dubaj jest dla wielu synonimem bogactwa i przepychu. Odwiedzając ten emirat, ma się wrażenie, że nie istnieje taka ilość pieniędzy, której nie da się tu wydać. Tani Dubaj wydaje się antytezą samej idei tego miejsca. Są wręcz tacy, którzy uważają, że „Dubaj zwiedza się na bogato albo wcale”. Czy aby na pewno?
Jak zwiedzać Dubaj?
Strasznie irytuje mnie, gdy ktoś pisze, że dane miejsce trzeba zwiedzać w ten, a nie inny, sposób. Takie podejście budzi mój wewnętrzny sprzeciw. Eksploracja nowych terenów jest wielopoziomowym doświadczeniem. Odwiedzanie miejsc zarezerwowanych dla bogatych ogranicza percepcję do jednego punktu widzenia.
Wychodzę z założenia, że warto znaleźć swój własny sposób na zwiedzanie. Każdy patrzy nieco innym okiem i potrzebuje innych bodźców. W tym wpisie znajdziecie informacje o atrakcjach w Dubaju za niewielkie pieniądze. Wpisów o Dubaju „na bogato” znajdziecie w internecie całą masę. Złóżcie z tego coś dla siebie. 🙂
Tani Dubaj – 10 atrakcji w Dubaju za niewielkie pieniądze
Marina rowerem
Marina jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Dubaju. Apartamentowce i hotele z widokiem na turkusową wodę tworzą ładny optycznie kadr. Sztucznie wykreowany; jak wszystko w Dubaju, ale w przypadku tego miasta nie może to być zarzut. To po prostu sposób działania.
Wiele osób wybiera się tu na spacer. Mnogość kawiarni, knajpek i restauracji sprawia, że co chwilę można przysiąść i odpocząć. Marina Walk obejmuje na ten moment dystans 8 km. Zamiast spaceru polecam, szczególnie zimą, rower. Swoje stacje ma znany z Europy Nextbike oraz Careem BIKE.
Rejs promem
Chcesz zobaczyć ikony architektury w Dubaju położone na wybrzeżu? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, bardzo polecam miejski prom. Władze Dubaju wprowadziły połączenie promowe (linia FR1), które łączy Dubai Marina z Al Ghubaiba (nieopodal bazarów).
Najbardziej malowniczy jest odcinek pomiędzy Dubai Marina a Dubai Canal Station – możesz zobaczyć palmę z hotelem Atlantis oraz prestiżowy Burdż al-Arab. Aktualny rozkład możesz znaleźć tutaj. Cena za odcinek wynosi jedynie 25 AED.
Dalej możesz kontynuować innym promem aż do Dubai Mall i Burdż Khalifa. Alternatywnie, jeśli lubisz spacerować, to wzdłuż ulicy i plażami możesz dotrzeć do La Mer.
La Mer
Ten fragment plaży Jumeirah jest idealny, by złapać nieco słońca późnym popołudniem. Można również wypić drinka i zjeść kolację w jednej z wielu restauracji. Dwa razy spędziliśmy tu czas po intensywnym zwiedzaniu.
Całość została spójnie zaprojektowana pod względem architektonicznym. Specjaliści UX mieli tu spore pole do popisu. Pod względem kulinarnym polecamy burgery z Salt (dla wielu to punkt obowiązkowy w Dubaju; używają wołowiny wagyu). Jeśli zaś chodzi o kuchnię bliskowschodnią, to dobrze zjedliśmy w ZouZou.
Dubai Mall
Dubai Mall trudno nawet nazwać centrum handlowym. To potężne centrum rozrywki, które pod jednym dachem łączy wiele funkcji. Jeśli ktoś potrafi w naszych centrach handlowych spędzić cały dzień, tam może spędzić tydzień. Przechodząc przez ten obiekt, ma się wrażenie, że trafiło się do samowystarczalnego miasta.
Oprócz samego doświadczenia zakupowego można tu odwiedzić m.in. Dubai Aquarium and Underwater Zoo (fragment olbrzymiego akwarium można zobaczyć za darmo), przejść przez wystylizowany dawny targ, pojeździć na łyżwach, wypić kawę z widokiem na tropikalną roślinność. Wychodząc na zewnątrz, ma się dobry widok na Burdż Khalifa, a wieczorem na fontannę.
The Dubai Fountain
Olbrzymia multimedialna fontanna położona w Dubai Downtown. Spełnia wszystkie ambicje emiratu – jest olbrzymia, kosztowała ponad 200 mln $ i robi wielkie wrażenie.
Warto wybrać się na wieczorny pokaz. Choć krótki, to zdecydowanie pozostaje w pamięci. Polecam widok na show z tarasu sklepu Apple. Najlepiej przyjść tam chwilę przed zapadnięciem zmroku, później jest tłoczno. Pokazy są darmowe. Po zmroku świetnie prezentuje się również Burj Khalifa.
Muzeum Dubaju w Al Fahidi Fort
W położonym w forcie muzeum można zobaczyć, jak skromne były początki Dubaju. Podziemna wystawa prezentuje wygląd typowych sklepów i zakładów rzemieślniczych z przeszłości oraz w telegraficznym skrócie przedstawia historię emiratu.
Idealne miejsce, żeby na pół godziny schronić się przed słońcem i odpocząć w klimatyzowanych wnętrzach. Wstęp jedynie 3 AED.
Al Fahidi
Nieopodal dawnego fortu znajdziecie historyczną dzielnicę z końca XIX wieku. Dzielnica miała być zrównana z ziemią pod koniec XX wieku, ale wstawiennictwo księcia Karola i brytyjskiego architekta Raynera Ottera wpłynęły na decyzję o zachowaniu i remoncie historycznych budynków.
Ciekawym elementem architektonicznym są wieże wiatrowe, które obniżały temperaturę we wnętrzach. Obecnie można tu spotkać galerie sztuki, sklepy oraz kawiarnie i restauracje. Fajnym miejscem na przerwę jest MAKE Art Café. Jak sama nazwa wskazuje, stanowi połączenie kawiarni i galerii sztuki. Serwują przepyszne lody z mleka wielbłąda!
Bazary i targi
Po obu stronach zatoki można znaleźć kilka targów sprzedających przyprawy, słodycze, materiały, perfumy. Trzeba przyznać, że wyroby prezentują się bardzo dobrze, choć trafiliśmy na agresywnych sprzedawców tkanin.
Osobiście bardziej podobał się nam bazar w Maskacie w Omanie. Kupiliśmy sobie perfumy i olejki. Bardzo polecam drzewo sandałowe i amber. Warto zajrzeć z myślą o prezentach. Dobrze przygotujcie się na negocjacje!
Przeprawa łodzią
Przeprawa łodzią z Dubaju do Deira po drugiej stronie zatoki należy do punktów obowiązkowych zwiedzania. Dawne łodzie (abra) zabierają na pokład kilkanaście osób, pobierając za przejazd symbolicznego jednego dirhama. Przeprawa trwa dosłownie kilka minut.
Deira Gold Souk
Podobno największy targ złota na świecie. Można tu kupić wszystko – od diamentów z certyfikatami, przez pierścionki, po wykonane ze złota szaty! Warto przejść wzdłuż sklepów i do niektórych zajrzeć.
Gdyby ktoś chciał się dokształcić z wiedzy o jakości diamentów oraz podstaw jubilerstwa, to nie ma z tym problemu – sprzedawcy są bardzo sympatyczni i chętnie odpowiadają na pytania.
Przeczytaj wszystkie wpisy z podróży przez pół świata
Bądź na bieżąco – polub bloga na FB! ?
Tani Dubaj –10 atrakcji w Dubaju za niewielkie pieniądze; publikacja: maj 2020.