fbpx

Ile kosztuje Kambodża? – przygotuj podróż w 2020 roku

przez Piotr Łącki

Główną atrakcją, przyciągającą turystów z całego świata do Kambodży, jest Angkor Wat. Odwiedzając ten kraj, warto również odwiedzić stolicę, Phnom Penh. Ile kosztuje Kambodża? Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na wyjazd? Aktualne ceny pozwolą przygotować Twój wyjazd w 2020 roku. 

Ile kosztuje Kambodża?

Jak przygotować budżet podróży? 

Znajomość aktualnych cen bardzo przydaje się przy planowaniu budżetu wyjazdu. Ile kosztuje podróż przez Kambodżę? Poniżej znajdziesz przykładowe ceny z końca 2019 roku, które pomogą w planowaniu podróży w 2020 roku. 

Przygotowujesz wyjazd na własną rękę? Polecam artykuły, które pojawiły się w ramach cyklu “Finansowanie podróży”. Szczególnie polecam artykuły o przygotowaniu budżetu, strefie komfortu w podróżowaniu oraz płatności w podróży.

Ile kosztuje podróż po Kambodży? Waluta, kurs, wymiana

Oficjalną walutą Kambodży jest riel kambodżański (KHR). W momencie naszej podróży (listopad 2019) przelicznik wyglądał następująco: 1 PLN = 1 040 KHR. 

Tak wygląda teoria, bo w praktyce drugą walutą kraju jest dolar amerykański. Ceny noclegów i wstępów są podawane w tej walucie. Kurs przyjmowany przy płatnościach to 1 USD = 4 000 KHR. Jeśli masz do zapłacenia 38 000 rieli,  płacisz 10 $, a resztę (2 000) otrzymasz w lokalnej walucie. 

Przy podejmowaniu pieniędzy z bankomatu możliwe było otrzymanie jedynie amerykańskich dolarów. Gdy na początku pobytu chcieliśmy wybrać lokalną walutę, by płacić na targach i w lokalnych jadłodajniach, bankomat zwrócił nam kartę (przy drugiej próbie wypłacił dolary).

Ile kosztuje podróż po Kambodży? Wiza do Kambodży dla Polaków w 2020 roku

Obywatele Polscy wybierający się do Kambodży muszą wystąpić o wizę. Najłatwiej otrzymać ją na granicy. Koszt wizy wynosi 30 $. Jadąc do Kambodży z Ho Chi Minh, stosunkowo często zdarza się, że obsługa autobusu pobiera 5 $ za pośrednictwo w załatwieniu wizy (jest ona wtedy załatwiana w czasie przerwy obiadowej).

Więcej informacji o podróżowaniu przez Kambodżę można znaleźć na stronie polskiego MSZ.

Tuk tuk w stolicy. Zwróćcie uwagę na drewniane ozdoby!

Podróż przez Kambodżę na własną rękę – koszty transportu

Dostępne są zarówno minibusy dla turystów, jak i autobusy publiczne. Te drugie są tańsze, ale ich stan pozostawia wiele do życzenia (pojazdy są stare, często dość brudne). Przejazd z Ho Chi Minh w Wietnamie do stolicy, Phnom Penh kosztował 12 $. Kolejny odcinek naszej podróży (Phnom Pehn – Siem Reap) to wydatek 9 $. 

Krótki przejazd tuk-tukiem to wydatek 1,5 $. Przejazd na Pola Śmierci w Phnom Penh to koszt 5-6 $. W stolicy dobrze działa Grab (azjatycki Uber). Można zamówić kurs tuk-tukiem, motorem z przyczepką (więcej miejsca na bagaż) albo samochodem. 

Autobus ze stolicy do Siem Reap

Podróż przez Kambodżę – ile kosztują noclegi?

Budżetowy pokój dwuosobowy z łazienką to wydatek 10-15 $. W zależności od miejsca na trasie, w cenę może być wliczone proste śniadanie. Szczególnie w Siem Reap warto wynająć pokój wyposażony w klimatyzację.

W stolicy mieszkaliśmy w hostelu z basenem i barem. 15$ za noc.

Podróż przez Kambodżę – ile kosztują bilety wstępu do miejsc pamięci, atrakcje

Największym wydatkiem w Kambodży to bilet uprawniający do zwiedzania świątyń w okolicy Siem Reap. Najbardziej znaną świątynią jest oczywiście Angkor Wat, ale kompleksy świątyń rozciągają się na olbrzymim terenie, którego zwiedzanie może potrwać nawet kilka dni!

Bilet jednodniowy to wydatek 37 $, trzydniowy kosztuje 62 $, a siedmiodniowy wymaga zapłacenia 72 $. 

W Phnom Penh warto zwiedzić Pałac Królewski ze Srebrną Pagodą (10 $). Miejsca związane z terrorem Czerwonych Khmerów i ich lidera Pol Pota również wymagają biletu wstępu. Pola Śmierci (Killing Fields) to koszt 6 $ (z audioprzewodnikiem), więzienie S21 to wydatek 8 $ (z audioprzewodnikiem).

Jedna ze świątyń w okolicach Angkor Wat. Można eksplorować je nawet przez kilka dni

Podróż przez Kambodżę – ile kosztuje miejscowe jedzenie?

Bardzo polecamy jedzenie uliczne. Co ciekawe, jednak w Siem Reap duża ilość restauracji sprawia, że konkurencja cenowa jest bardzo ostra. Często można zjeść posiłek w restauracji niemal w cenie jedzenia ulicznego. 

Ceny jedzenia w listopadzie 2019 przedstawiały się następująco (USD):

  • tani posiłek w stolicy na targu: ok. 2
  • jedzenie uliczne: 2-4
  • posiłek w restauracjach Siem Reap: 3-10
  • khmerski grill: 12-18 
  • kawa na lodzie na ulicy: ok. 1
  • kawa w kawiarni sieciowej (np. Amazon Café): 1,5-2,5
Khmerski grill

Przeczytaj wszystkie wpisy z podróży przez pół świata 

Bądź na bieżąco – polub bloga na FB!

Przeczytaj również

Close