fbpx

Międzynarodowe prawo jazdy w podróży – przewodnik „co, gdzie i jak”

przez Piotr Łącki

Planujesz jeździć skuterem po krajach Azji Południowo-Wschodniej? Marzy Ci się wypożyczenie samochodu w Meksyku i dojechanie aż nad Pacyfik? Chcesz odwiedzić parki narodowe w RPA? We wszystkich tych przypadkach przed wyjazdem trzeba wyrobić międzynarodowe prawo jazdy. Zapraszam na krótki przewodnik, jak to zrobić i wskazówki, którą konwencję wybrać. 

Międzynarodowe prawo jazdy w podróży

Brak międzynarodowego prawa jazdy w Tajlandii – ile kosztuje mandat? 

Moi znajomi wybrali się w podróż do Tajlandii. Na północy kraju, w Chiang Mai, postanowili zwiedzić okolicę skuterem. Wynajęcie skutera w krajach Azji Południowo-Wschodniej jest tanie i zwykle to najlepszy sposób, by zwiedzać miejsca na własną rękę.

Wszystko było dobrze do momentu, w którym policjanci zorganizowali kontrolę dokumentów. „Dziwnym” trafem obejmowała ona jedynie obcokrajowców. Brak stosownych uprawnień kosztował ich 500 baht, czyli nieco ponad 60 złotych. To więcej niż koszt wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy. 

W korku w Ubud na Bali, Indonezja

Międzynarodowe prawo jazdy – co to jest? Kiedy może przydać się w podróży? 

Międzynarodowe prawo jazdy to dokument, który pozwala na kierowanie pojazdami poza terenem Unii Europejskiej. Polskie prawo jazdy jest dodatkowo uznawane na terenie Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

Również w Stanach Zjednoczonych, odwiedzając ten kraj w celach turystycznych, można kierować pojazdami (choć każdy stan różni się prawem, więc warto upewnić się przed wyjazdem). 

Jeśli więc wybieramy się w bardziej egzotyczne podróże, warto zawczasu wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy. Dokument ten wydaje się na podstawie krajowego prawa jazdy na okres trzech lat. Przy czym ważność międzynarodowego prawa jazdy nie może być dłuższa niż krajowego dokumentu. 

W drodze na Nacpan Beach, Filipiny

Konwencja Genewska i Wiedeńska – które międzynarodowe prawo jazdy wybrać? 

Zanim wystąpiliśmy o międzynarodowe prawo jazdy, byłem szczerze przekonany, że istnieje tylko jedna wersja tego dokumentu. Jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy pani w Urzędzie Miejskim Wrocławia zapytała, czy chodzi mi o Konwencję Genewską czy Wiedeńską. Zupełnie nie wiedziałem, co odpowiedzieć. 

W wielkim skrócie chodzi o to, że państwa dogadały się co do uznawania prawa jazdy w ramach dwóch konferencji międzynarodowych. Ich nazwa – co raczej nikogo nie zaskoczy – pochodzi od miejsca ich podpisania. 

Są państwa, które sygnowały obie konwencje, są również takie, które podpisały tylko jedną z nich. Planując wyjazd, trzeba sprawdzić, na której liście znajduje się państwo, do którego się wybieramy i o taki odpis poprosić. Albo dwa.

Lombok, Indonezja

Międzynarodowe prawo jazdy – jak wyrobić? Opis procedury

Co jest potrzebne do wystąpienia o międzynarodowe prawo jazdy? Oprócz stosownego wniosku, potrzebne będzie aktualne zdjęcie, ważne polskie prawo jazdy oraz potwierdzenie opłaty za wydanie międzynarodowego prawa jazdy (my w październiku 2019 roku zapłaciliśmy 35,50 zł). 

Wniosek składa się w starostwie, w miastach będzie to stosowny urząd miejski. Czas oczekiwania to trzy dni robocze, choć w niektórych urzędach dokument ten wydawany jest od ręki bądź na następny dzień. Co ważne, międzynarodowe prawo jazdy jest ważne tylko z krajowym. W podróż trzeba zatem zabrać oba dokumenty. 

Międzynarodowe prawo jazdy w podróży – październik 2019

Tworząc ten artykuł, wykorzystałem moją wiedzę praktyczną z aplikowania o międzynarodowe prawo jazdy (październik 2019) oraz starałem się w zwięzły sposób opisać aktualny stan rzeczy. Gdy dotrzesz do tego artykułu, w międzyczasie mogło się coś zmienić – weź to pod uwagę. Aktualne informacje o aplikowaniu w Polsce o międzynarodowe prawo jazdy znajdziesz na stronie rządowej

Przeczytaj wszystkie wpisy z podróży przez pół świata 🙂

Bądź na bieżąco – polub bloga na FB! 

Przeczytaj również

Close