fbpx

#FP6: Miesiąc na Karaibach za 4282 zł/os.

przez Piotr Łącki

Po kilku artykułach dotyczących optymalizowania kosztów podróżowania zajrzymy do świata podróży od kuchni i podam szczegółowe wyliczenia dotyczące kosztów naszego miesięcznego pobytu w Cabarete. Zapraszam na case study naszego pobytu w 2017 roku.

 

Pieniądze, a właściwie ich brak, są jednym z najczęściej podawanych powodów (niektórzy powiedzą – wymówek), dla których ludzie nie podróżują. Miesiąc na Karaibach nie musi być nieosiągalnym marzeniem. Szczegółowe wyliczenia znajdują się w ramce poniżej.

[sociallocker]

Miesiąc w Cabarete – przegląd kosztów

Przelot

●     Kolonia – Puerto Plata – Kolonia: 500€ (+ 10€ za płatność kartą)/os., linie Eurowings

 Transfery/inne koszty:

●     Wrocław – Kolonia (przejazd, Blablacar): 120 zł/os.

●     Kolonia – Goerlitz (przejazd, Deutsche Bahn): 30 € (promocyjny bilet kupiony wraz z lotem)

●     Puerto Plata (lotnisko) – Cabarete: 1000 peso (taksówka, 22)

●     Tarjeta de Turista – karta turystyczna, upoważnia do pobytu na Dominikanie do 30 dni.
Do kupienia na lotnisku za 10$ (10)/os.

●     Ubezpieczenie – 147 zł

Nocleg

●     Dom Fundacji „Moja Dominikana” – 1230 zł/2 os./m-c

Koszty życia na miejscu:

●     430€ 2 os./m-c

SUMA: 4282 zł/os. (975€ po kursie ze stycznia 2017)

[/sociallocker]

Całość zamknęła się w kwocie około 4300 złotych (975) za osobę. W styczniu 2017 kurs euro do złotówki oscylował w okolicy 1 = 4,39 zł. Dlaczego podaję część wyliczeń w euro? Zarówno bilety lotnicze, jak i konto, z którego korzystaliśmy na miejscu, było właśnie w tej walucie. W większości przypadków również odradzam korzystanie w czasie wyjazdów z polskich kart bankowych. Najczęściej następuje wtedy podwójne przewalutowanie (pierwsze na walutę rozliczeniową banku – zwykle jest to euro albo dolar; drugie na walutę właściwą danego kraju (w tym wypadku peso dominikańskie). Warto więc posiadać kartę w euro bądź dolarach, choć i w tym przypadku należy porównać tabele opłat i prowizji poszczególnych banków.

Z wyliczeń wyraźnie widać, że połowę środków pochłania przelot na Dominikanę. Z różnych względów było nam na rękę wybrać lot z Kolonii. Można było wtedy lecieć taniej z Brukseli (za około 350) albo na krócej z Warszawy (czarter biura podróży Tui).

Powyższa kalkulacja ma oczywiście pewne ograniczenia. Nie da się idealnie powtórzyć takiego wyjazdu. Pewne ceny wzrastają, inne spadają. Wyliczenia dotyczą 2017 roku. Dla późniejszych wyjazdów mogą mieć charakter orientacyjny i stanowić punkt odniesienia.

Warto również podkreślić, że mieszkaliśmy w lokalnej części Cabarete i choć do plaży mieliśmy niecałe 10 minut spacerem, to nie był to apartament w pierwszej linii nad brzegiem. Więcej o Cabarete można przeczytać tutaj.

Przez cały miesiąc dość intensywnie uczyliśmy się hiszpańskiego i zwiedzaliśmy najbliższą okolicę (Sosua, Puerto Plata). Jeśli jednak dla kogoś plażowanie, pływanie i zabawa głównie w jednej miejscowości to za mało, to trzeba doliczyć koszty wycieczek. Pomocny będzie tu artykuł dotyczący kosztów i logistyki naszej trzytygodniowej wycieczki dookoła wyspy.

4300 złotych to kwota, za którą można zapewnić sobie 8-dniowe wczasy all inclusive na Dominikanie z wylotem z Polski. W pełni rozumiem ludzi, którzy wybierają taką opcję. Odchodzi wtedy cały temat planowania i organizowania, na który wielu ludzi zwyczajnie nie ma czasu albo tego nie lubi. Jak pokazują wyliczenia, odkładając 350 złotych miesięcznie przez rok można zapewnić sobie miesiąc na Dominikanie.

 

Finansowanie podróży to cykl dotyczący pieniędzy i sposobów obniżenia kosztów podróżowania. W ramach tej serii ukaże się kilkanaście artykułów, które krok po kroku pokażą, jak podróżować budżetowo na własną rękę. Znajdziecie tu praktyczne wskazówki, które są wynikiem ostatnich 10 lat podróżowania.

Rozkład jazdy:

 1. Zanim wyruszysz – podstawy bezpieczeństwa i logistyki
 2. Dłuższy wyjazd poza Europę? 8 technik, by zminimalizować koszty
 3. 8 sposobów na obniżenie kosztów noclegów w podróży
 4. 9 porad, jak zredukować koszty transportu w podróży
 5. Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?
 6. Miesiąc na Karaibach za 4282 zł/os.
 7. Objazd Dominikany w trzy tygodnie – ile to kosztuje + logistyka
 8. Praca w podróży, czyli jak zarobić, będąc w drodze
 9. Jak mądrze płacić w podróży?
 10. Ukryte koszty podróżowania
 11. Strefa komfortu w podróżowaniu
 12. Przygotowanie budżetu

Nie chcesz przegapić wpisu, który Cię interesuje? Zapisz się na newslettera!
Poinformuję Cię o każdym nowym artykule.

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco? Zapraszam do zapisania się na newsletter.

Regulamin i polityka prywatności

Przeczytaj również

2 komentarze

Damian 3 marca 2018 - 21:19

Piotrze, a czy do wyszukiwania lotów korzystasz z multiwyszukiwarek czy raczej poleciłbyś szukanie po stronach przewoźników? Są na to jakieś sprawdzone sposoby? Pozdrawiam!

Piotr Łącki 4 kwietnia 2018 - 14:53

Hej Damian,

korzystam z obu sposobów.

Gdy lecę w jakiś rejon świata po raz pierwszy to wstępny research wykonuję za pomocą multiwyszukiwarek. Niektóre z nich, np. Skyscanner, mają opcję wyszukiwania za pomocą opcji “wszędzie”. Wtedy podaję jako kraj wylotu miejsce, do którego chcę dotrzeć a jako docelowy punkt słowo “wszędzie”. W ten sposób znajduję miejsca w Europie, skąd najlepiej jest wyruszyć.

Gdy szukam czarterów last minute, to zaglądam na strony touroperatorów.

Comments are closed.

Close