fbpx

Jakie filmy warto obejrzeć przed podróżą do Meksyku?

przez Piotr Łącki

Filmy kształtują naszą świadomość dotyczącą różnych części świata. Scena otwierająca jedną z nowszych części przygód Jamesa Bonda, Spectre, wprowadziła do popkultury meksykańskie Święto Zmarłych (Día de Muertos). Jakie filmy warto obejrzeć przed podróżą do Meksyku? Zapraszam na subiektywny przewodnik.

Jakie filmy obejrzeć przed podróżą do Meksyku?

Desperado

Antonio Banderas grający na gitarze i biegający z bronią to było pierwsze spotkanie z Meksykiem mojego dzieciństwa. Tytułowa piosenka i scena gitarowej solówki na barze to klasyk kina. Były muzyk z futerałem pełnym broni poszukuje zabójcy swojej ukochanej. Jak skończy się ta nierówna walka o sprawiedliwość? 

Frida

Kolega z Meksyku uparcie twierdzi, że Diego Rivera był prawdziwym artystą. Frida Kahlo zaś dobrze wypromowała się u jego boku, a na świecie stała się popularna dzięki temu filmowi.

Niemniej Frida, z Salmą Hayek w roli głównej, pozwala nam przez pryzmat ich niezwykle burzliwego związku zobaczyć Meksyk pierwszej połowy XX wieku. Po obejrzeniu tego filmu będziecie chcieli pojechać do Mexico City. 

Amores perros  

Mexico City pokazane z innej perspektywy. Trzy przeplatające się opowieści pozwalają nam odkryć historie trojga ludzi, którzy, choć żyją w tym samym mieście, należą do innych światów.

Wszystkie odcienie miłości przedstawione na tle największego miasta Ameryki Północnej. Amores perros był nominowany do Oscara dla najlepszego nieanglojęzycznego filmu. 

El infierno 

Główny bohater po deportacji z USA wraca do swojego miasteczka w Meksyku. Z braku perspektyw dołącza do gangu narkotykowego. Beztroskie życie, pełne szybkich pieniędzy i łatwych przyjemności, prędko okazuje się tylko częścią prawdy o gangsterskiej codzienności. Czarna komedia o ciemnej stronie Meksyku.  

Coco

Disney i Pixar wzięli na warsztat meksykańskie Święto Zmarłych. Marzący o karierze mariachi Miguel trafia do Krainy Umarłych, gdzie odkrywa prawdę o swojej rodzinie. Mądra, wzruszająca i piękna animacja. Zdecydowanie warto obejrzeć, nawet bez dzieci. 😉 Zdobywca dwóch Oscarów.   

Roma

Zdobywca Oscara w 2019 roku. W intymnej historii rodzinnej odbija się społeczna i polityczna historia Meksyku lat 70. XX wieku. W powolny sposób dowiadujemy się o hierarchii rodzinnej i społecznej, o rozstaniach i porzuceniu, o roli białych i indiańskich mieszkańców w dokonującym się rozwoju kraju, o narastających społecznych napięciach, które znajdą ujście w mordowaniu protestujących studentów.

Wszystko w odcieniach czerni i bieli. Zagrane w znakomitej większości przez amatorów.

Więcej o filmach znajdziesz na filmweb.pl

Chcesz zwiedzić Meksyk na własną rękę? Polecam trzy gotowe plany podróży!

Przeczytaj również

Close