fbpx

11 pomysłów na budżetowy Wrocław, czyli jak tanio zwiedzać stolicę Dolnego Śląska

przez Piotr Łącki

Pierwsze moje podróże w czasie studiów miały bardzo budżetowy charakter. Chodziło o to, żeby zobaczyć i doświadczyć jak najwięcej i wydać możliwie jak najmniej. W taki sposób oprowadzę Was po moim mieście. Zapraszam na 11 pomysłów na budżetowy Wrocław.

 

  1. Wycieczka z Walkative

Walkative zrzesza ponad 100 przewodników. Obecnie oferuje wycieczki w 10 miastach (oprócz Polski, także we Lwowie na Ukrainie). Działają w formule bardzo popularnej w Europie Zachodniej – nie ma opłaty wstępnej za udział w wycieczce, pod jej koniec uczestnicy sami decydują, ile chcą zapłacić.

Szczególnie polecam wycieczkę po Starym Mieście, w ramach której można odwiedzić najważniejsze miejsca w centrum Wrocławia oraz dowiedzieć się całkiem sporo o ponad 1000-letniej historii miasta. Ten spacer stanowi najlepszy wstęp do odkrywania Wrocławia na własną rękę. Przewodnicy chętnie odpowiadają na dodatkowe pytania. Aktualny rozkład wycieczek we Wrocławiu znajdziecie na tej stronie.

Wiele osób zastanawia się, ile powinno się za taką wycieczkę zapłacić. Nie ma tu konkretnej odpowiedzi, wiele zależy od zasobności portfela. Trzeba jednak pamiętać, że dla oprowadzających Was przewodników wycieczka jest pracą, z której się utrzymują. Warto docenić ich wiedzę.

 

  1. Murale i sztuka uliczna na Nadodrzu

Oprócz najważniejszych miejsc we Wrocławiu, takich jak Stare Miasto, Ostrów Tumski czy okolice Hali Stulecia, warto również odwiedzić alternatywną stronę miasta. Na Nadodrzu, choć znajduje się blisko centrum, panuje zupełnie inny klimat. Wielkie murale wypełniające całe ściany, galerie młodych artystów, projekty organizacji pozarządowych wypełniają ulice i dziedzince w tej części miasta.

Szczególnie polecam podwórka w okolicy ul. Roosevelta 5 (ok. 3000 mkw. murali przygotowanych przez mieszkańców i artystów) oraz spacer wzdłuż ulicy Rydygiera (koniecznie trzeba zobaczyć Serce Nadodrza oraz zjeść lody w najstarszej lodziarni Wrocławia – Lody Roma). Fani filmów mogą odwiedzić ul. Ptasią, gdzie swoje filmy przygotowywali Steven Spielberg oraz Paweł Pawlikowski.

 

  1. Darmowe muzea

Całkiem sporo muzeów daje możliwość odwiedzenia wystawy stałej za darmo. W dawnym Pałacu Królewskim mieści się Muzeum Historyczne ze stałą wystawą 1000 lat Wrocławia (wstęp bezpłatny codziennie). Pawilon Czterech Kopuł –Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza za darmo na wystawę stałą co wtorek.

W czwartki za darmo można zwiedzić wystawę stałą w Muzeum Współczesnym Wrocławia (znajdujące się w dawnym schronie przeciwlotniczym) oraz odwiedzić Stary Cmentarz Żydowski  (Muzeum Sztuki Cmentarnej). W sobotę na wystawę stałą zaprasza Muzeum Narodowe we Wrocławiu. W niedzielę za przysłowiową „złotówkę” można zobaczyć wystawę w Muzeum Pana Tadeusza.

 

  1.   Fontanna Multimedialna przy Hali Stulecia

Gdy miasto nieco ponad dekadę temu ogłosiło, że chce wydać 20 mln złotych na fontannę przy Hali Stulecia, wielu mieszkańców pukało się w głowę. Wielu aktywistów pomstowało, że można lepiej wydać taką kwotę. Większość krytyków ucichła, gdy zobaczyli pierwsze wieczorne pokazy. Przedstawienia, łączące ze sobą muzykę, wodę, lasery, multimedialne projekcje na wodnym ekranie, stanowią obecnie punkt obowiązkowy wizyty we Wrocławiu. 

Pokazy odbywają się między majem a październikiem. Wodny seans zaczyna się wprawdzie co godzinę, ale największe show można zobaczyć w piątkowy i sobotni wieczór. Godzina rozpoczęcia pokazów specjalnych zależy od pory zachodu słońca. Aktualne informacje można znaleźć na tej stronie.

 

  1. Tanio na Odrze

Najlepszą i najtańszą opcją na poznanie architektury i natury we Wrocławiu z perspektywy drugiej najdłuższej rzeki w Polsce jest wynajęcie kajaka w Zatoce Gądoli. Koszt wynajmu 2-osobowego kajaku na godzinę to wydatek około 15 złotych.

 

  1. Spacer wzdłuż Odry

Po powodzi w 1997 roku gruntownie wyremontowano Wrocławski Węzeł Wodny. Wzmocnienie obrony przeciwpowodziowej miasta pozwoliło jednocześnie na nowe zagospodarowanie nadodrzańskich bulwarów. Obecnie to jedno z najlepszych miejsc na wieczorny spacer, który szczególnie polecam fanom fotografii oraz osobom, które niekoniecznie chcą wybrać się na wycieczkę kajakiem.

Osobom lubiącym chodzić polecam spacer z Hali Stulecia do centrum (bulwarami Politechniki Wrocławskiej, przez Most Grunwaldzki, bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich, bulwar Dunikowskiego, Most Piaskowy, Wyspę Daliową aż do Wyspy Słodowej). Tuż przed zmrokiem warto również odwiedzić Ostrów Tumski. Każdego wieczoru latarnik zapala tam lampy gazowe!

 

  1. Szukanie krasnali

Krasnal jest symbolem miasta i pamiątką po czasach Pomarańczowej Alternatywy. Małe rzeźby można znaleźć na każdym rogu. Obecnie we Wrocławiu mamy ponad 500 krasnali, a ich liczba ciągle rośnie! Można zbierać je niczym kiedyś pokemony! Pomóc mogą aplikacje dostępne w internecie albo mapy krasnali dostępne w punktach informacji turystycznej.

Szczególną gratką dla dzieci jest mapa krasnali z naklejkami. Po znalezieniu danego krasnala można przykleić go do mapy i ruszyć na poszukiwania kolejnych. Jest to świetna zabawa dla dzieci, ale nie tylko 😉

 

  1. Wrocław z lotu ptaka

Wrocław z góry można zobaczyć również zupełnie za darmo. Polecam parking na dachu centrum handlowego RENOMA. Ze szczytu tego budynku widać Stare Miasto, Halę Stulecia i południową część miasta, zniszczoną w czasie oblężenia pod koniec II wojny światowej. Po prostu znajdź windę i wjedź na ostatnie piętro.

 

  1. Tanie jedzenie we Wrocławiu

Wrocławskim klasykiem są dwa bary mleczne – Mewa oraz Miś. Wszystkim głodnym polecam również dwa bary po prawej stronie Hali Targowej (szczególnie ten drugi, położony nieco w głębi; zestawy obiadowe 6-12 złotych). Od 18.00 warto odwiedzić także Marché oraz Lepione. W obu miejscach w ostatniej godzinie zniżka wynosi 50%.

 

  1. Tanie knajpy w centrum

Wrocławskim klasykiem taniego picia i zakąszania w centrum jest Przedwojenna, zlokalizowana naprzeciwko kościoła pw. św. Elżbiety. Dwie ceny w menu (4,5 za napoje oraz 9 za posiłki) ułatwiają logistykę. Na tatara do Przedwojennej zagląda sam Robert Makłowicz.

Podobny poziom cen można znaleźć w Pewex. Gratką dla wielu jest fakt, że wiele przedmiotów i elementów wyposażenia tego miejsca przenosi nas do czasów komunistycznych w Polsce. Innymi knajpami w podobnym klimacie jest uwielbiana przez wielu studentów Ambasada oraz znana z innych miast Polski Pijalnia Wódki i Piwa.

 

  1. Baw się ze studentami na Wyspie Słodowej

Wyspa Słodowa to jedyne miejsce we Wrocławiu, w którym można legalnie spożywać alkohol w miejscu publicznym. Od wiosny do jesieni w każdy ciepły wieczór ciągną tam setki młodych ludzi, by wspólnie spędzić czas. Miasto stara się zadbać o potrzeby młodych mieszkańców organizując koncerty, darmowe pokazy filmowe, a także zapewniając… darmowe toalety.

 

Lokalizacja wyspy kilkanaście minut spacerem od wrocławskiego Rynku, a także piękny widok na gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego sprawiają, że warto wybrać się „na Słodową” na piwo po zmroku. Na wyspie znajdziecie kilka knajp.

Przeczytaj również

Close