fbpx

Meksyk daily blog #1: 10 rzeczy, o których warto pamiętać przed dłuższym wyjazdem na własną rękę

przez Piotr Łącki

Wyjazd zbliża się coraz większymi krokami. Jak przygotowujemy się do niego i o czym warto pamiętać przed wyjazdem na własną rękę? O tym pierwszy wpis daily bloga z Meksyku.

 

Przedwyjazdowy młyn

Jesteśmy na ostatniej prostej przed wylotem do Meksyku. Szczerze mówiąc, to najmniej lubię ten tydzień przed samym wyjazdem. Lista zadań do wykonania zamiast się skracać, ciągle się wydłuża. Trzy dni przed wyjazdem zamknąłem ostatnie sprawy zawodowe – poprowadziłem wycieczki, domknąłem kwestie formalne i związane z nowymi projektami, które ruszą od wiosny. Sandra w ostatnim tygodniu przed wyjazdem została zasypana całą masą tłumaczeń. Dzieje się.

 

Poprzedni rok był naprawdę dobry. Zadowolenie z tego, co udało się osiągnąć, miesza się jednak ze zmęczeniem oraz walką z czasem, żeby ogarnąć wszystko przed wyjazdem. Na sprawy pozapodróżnicze do załatwienia nakładają się ostatnie przygotowania do wyjazdu. Tu także nie obywa się bez trudności – jedna z kart walutowych nie dotarła na czas, załatwienie ubezpieczenia zajęło o wiele więcej czasu, niż przewidywałem. Trzeba szukać planu B i C w niektórych tematach.

 

Generalnie więc czekam na moment, gdy wsiądziemy w pociąg i ruszymy do Niemiec, skąd mamy lot do Cancun. Wtedy będziemy mogli co najwyżej stwierdzić, że czegoś zapomnieliśmy i tyle 😉 Niewiele będzie można zrobić. Najwyżej się kupi/pożyczy/zorganizuje. W przedwyjazdowym zamieszaniu łatwo stracić głowę i przeoczyć coś istotnego, dlatego dziś przygotowałem checklistę 10 rzeczy, o których warto pamiętać przed dłuższym wyjazdem na własną rękę. Może Wam się przydać przy planowaniu podróży 🙂

 

10 rzeczy, o których warto pamiętać przed dłuższym wyjazdem na własną rękę

 

1. Szczepienia

Kwestia zadbania o sprawy zdrowotne jest priorytetem. Szczególnie, gdy jedziemy w bardziej egzotyczne miejsca i kiedy to nie jest krótki wyjazd w formule all inclusive. W temacie szczepień akurat wykonaliśmy te zalecane przed poprzednimi wyjazdami i nie musimy nic uzupełniać. Takim tematem jednak nie można zająć się w ostatniej chwili. Polecam pomyśleć o tym 6-8 tygodni przed wyjazdem. W podróż zawsze zabieramy ze sobą podstawowy zestaw leków.

 

2. Ubezpieczenie

Szczerze uważam, że wybranie się w bardziej odległą podróż bez podstawowego nawet ubezpieczenia nie jest rozsądne. Szczególnie, że w wielu krajach służba zdrowia na europejskim poziomie jest często dostępna za sporą cenę.

 

3. Bezpieczeństwo

Bezpieczne przechowywanie dokumentów i pieniędzy w podróży jest bardzo ważne. Trzy elementy wyposażenia, które stosuję to: pasek z wewnętrzną kieszonką, saszetka podróżna oraz portfel na wypadek kradzieży (mam w nim małą ilość pieniędzy). O tym, jak zabezpieczyć się na wypadek kradzieży, pisałem np. tutaj. Warto również zgłosić podróż w serwisie MSZ Odyseusz.

 

4. Stomatolog

Zawsze przed wyjazdem odwiedzam zaprzyjaźnionego stomatologa na przegląd kontrolny. Pozwala to uzupełnić ewentualne ubytki i być pewnym, że żadna niemiła niespodzianka ze strony zębów się nie pojawi. Bolący ząb i konieczność szukania jakiegoś sensownego dentysty to rzecz, której wolę sobie oszczędzić. A że zaprzyjaźniony stomatolog również lubi aktywność (w tym wypadku wspinaczkę i ferraty w Dolomitach), to rozmowa w czasie wizyty jest bardzo przyjemna.

 

Od 27.01.2019 przez 5 tygodni zapraszam na daily bloga z podróży po Meksyku. Jedziemy we dwójkę, z plecakami. Lokalnymi środkami transportu będziemy odkrywać najciekawsze miejsca na południe od Mexico City. Zapraszam codziennie o 18:00 na kolejny wpis na bloga 🙂

Dowiedziałeś się czegoś ciekawego? Chcesz być na bieżąco? Polub plecakpodroznika.pl na Facebooku!  Każdy lajk daje zastrzyk pozytywnej energii do dalszego pisania. Z góry dzięki! 🙂 

 

5. Finanse

Oprócz zadbania o zgromadzenie odpowiednich środków na wyjazd, równie ważne dla mnie jest przemyślenie kwestii sposobu dostępu do posiadanych pieniędzy. Niestety banki są bardzo pomysłowe, jeśli chodzi o opłaty, prowizje i sposoby przewalutowania środków. Koszt może wynieść nawet 10%! Złożoność zagadnienia opisywałem już jakiś czas temu. Sytuacja w bankach zmienia się na tyle dynamicznie, że ciężko o podanie uniwersalnego rozwiązania. Warto zwrócić również uwagę na rocznik druku dolarów (nie bierzcie tych sprzed 2006).

 

6. Plecak

Po wielu latach podróżowania stwierdzam, że im mniejszy i lżejszy plecak, tym lepiej. Przezorne osoby często kupują nieco większy plecak, wychodząc z założenia, że większa przestrzeń może kiedyś się przydać, a przecież nie trzeba pakować plecaka na maksa. Paradoks takiego założenia polega na tym, że najczęściej później pakuje się o wiele więcej niż potrzeba. I trzeba to przez całą podróż nosić. Uważam, że lepiej wziąć mniej i później uzupełnić brakujące rzeczy, niż zabrać więcej w nadziei, że się przyda. Na tygodniowe wyjazdy korzystam z 35 l plecaka, na długie 60 l (choć jeśli nie biwakujecie to 50-55 l starczy). Co mam w plecaku na wyjazd do Meksyku, dowiecie się z kolejnego wpisu.

 

7. Minimalizowanie kosztów

Najwyższe koszty w czasie podróży związane są z transportem, noclegami i jedzeniem. Jeśli wybieracie się na dłużej na własną rękę, warto zastanowić się, jak można te koszty zredukować. My np. zawsze jemy lokalne jedzenie. Street food i lokalne knajpki serwują autentyczne potrawy i są sporo tańsze. Dodatkowo lubimy bliskość natury, dlatego w miarę możliwości podróżujemy z namiotem. Więcej o tym pisałem w tych trzech artykułach (1, 2, 3).

 

8. Ważny dokument podróżny

Czytam całkiem sporo postów na grupach podróżniczych i w ostatnim czasie jest cały wysyp wpisów od osób, które wybrały się w podróż bez uprzedniego sprawdzenia ważności dowodu osobistego lub paszportu. Najczęściej pojawia się hejt względem pracowników lotnisk i oczekiwanie, że powinni przepuścić przez kontrolę, mimo że dokument nie jest ważny wymaganych 6 miesięcy. Przerzucanie odpowiedzialności na innych jest słabe.

 

9. Lista przed wyjściem

Ostatnie chwile przed wyjściem potrafią być nerwowe. Szczególnie wtedy, gdy wyjeżdża się wcześnie rano i trzeba przygotować mieszkanie na dłuższą nieobecność. Aby uniknąć niepotrzebnej spiny, staram się przygotować wcześniej listę rzeczy do zrobienia tuż przed wyjazdem. Kiedyś spiszę taką listę dla Was.

 

10. Pierwszy nocleg

Nasze podróże są w znacznej mierze spontaniczne. Często zdarza nam się wysiąść w jakiejś miejscowości i dopiero wtedy szukać noclegów. Zwykle jednak staramy się mieć zarezerwowane 2-3 pierwsze noce. Pozwala to na spokojny odpoczynek po podróży, chillout w nowym miejscu oraz wstępną orientację w zakresie cen i logistyki na miejscu.

 

Przeczytaj również

Close