fbpx

Co kupić w Tajlandii? 8 pamiątek z Tajlandii, które przypomną Ci wakacje

przez Piotr Łącki

Fajne pamiątki pozwalają jeszcze przez długi czas po powrocie cieszyć się wakacjami. Co kupić w Tajlandii? Zapraszam na subiektywną listę 8 pamiątek z Tajlandii, które przypomną Ci wakacje.

Co kupić w Tajlandii? 8 pamiątek z Tajlandii, które przypomną Ci wakacje

Przyprawy

Po spróbowaniu kuchni tajskiej pewnie będziecie chcieli ugotować podobne dania w Polsce. Aby to się udało, dobrze jest zaopatrzyć się w miejscowe przyprawy i nasiona

W wielu sklepach można kupić proszek lub pastę curry, papryczki chilli, zmielone liście limonki kaffir czy nasiona tajskiej bazylii. Dostępne są również gotowe zestawy do gotowania zupy tom yum czy pad thai.

Mydła

Można je spotkać w wielu miejscach Tajlandii – mydła w kształcie owoców czy kwiatów. Przyciągają intensywnymi kolorami, kształtami i zapachem. Wiele z nich to masowa produkcja na potrzeby turystów. Są jednak również artyści, którzy rzeźbią je ręcznie. 

Ubrania 

Lekkie i przewiewne spodnie były jednym z pierwszych zakupów w Bangkoku. Bardzo przydają się w czasie zwiedzania świątyń w stolicy i w innych miastach. Po powrocie są idealne na nasze lato. Trzeba jednak przyznać, że często jakość tekstyliów jest bardzo niska. 

Jeśli wybieracie się na południe Tajlandii, by odkryć tamtejsze plaże i wyspy, bardzo polecam kupienie sobie sarongu. Sarong to długi pas materiału, który może służyć jako chusta, spódnica, sukienka bądź lekkie okrycie na plaży. 

Sarongi są popularne w wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej. Noszą je również mężczyźni. W internecie znajdziecie wiele filmików, jak wiązać sarong na różne sposoby i okazje.

Kokos

Sposobów na wykorzystanie kokosa jest cała masa. Podróżując po Tajlandii, ma się wrażenie, że nic się nie marnuje. Na miejscu bardzo lubiliśmy jeść kokosowe lody podane w połówce orzecha. 

A jeśli chodzi o pamiątki i prezenty z Tajlandii, to w sklepach i na straganach można znaleźć duży wybór lamp i miseczek wykonanych z łupiny kokosa. Do celów kosmetycznych polecam miejscowy olej kokosowy

Maść tygrysia

Maść oczywiście nie zawiera żadnych składników z tygrysa. Chiński zielarz, który wprowadził maść na rynek w Birmie w XIX wieku, opatrzył opakowanie wizerunkiem tygrysa, który w kulturze azjatyckiej jest symbolem siły. 

Pomarańczowa (czerwona) wersja świetnie rozgrzewa i pomaga na przeziębienie oraz na bóle mięśni (mogą się pojawić, jeśli dużo chodzicie w czasie podróży). Wersja niebieska (biała) dobrze chłodzi i przynosi ulgę po ugryzieniach komarów. Warto zaopatrzyć się w obie. 

Kadzidełka 

Kadzidełka w Tajlandii pali się, by zapewnić sobie pomyślność i odpędzić złe duchy. Podróżując, kupujemy paczkę kadzidełek sandałowca albo lawendy. Przyjemne zapachy przypominają wakacje i stanowią miły akcent w domu. 

Artykuły skórzane 

W Tajlandii można zaopatrzyć się w bardzo fajne skórzane portfele, portmonetki, paski, plecaki czy buty. Wiele z nich oferowanych jest w atrakcyjnych cenach. Produkty dobrej jakości oferuje np. firma Findig. Jej sklepy można znaleźć w centrum Bangkoku. 

Nam bardzo spodobały się skórzane słoniki, które były sprzedawane w wielu sklepach w Chiang Mai. Były tam również piękne skórzane torby, ale niestety był to początek naszej podróży przez pół świata (link) i jakoś niespecjalnie uśmiechało się nam nosić je przez 5 miesięcy. 

Rękodzieło

Na wielu tajlandzkich night marketach albo w miejscach turystycznych można spotkać lokalnych rzemieślników, którzy sprzedają własne wyroby. Kupując u nich, Twoje pieniądze trafiają bezpośrednio do artystów i mieszkańców, a nie do dużych firm i koncernów.

Jeśli traficie na miejscowych rzemieślników, to warto, byście coś od nich kupili. Co dokładnie – to już jest kwestia indywidualnych preferencji. 

Przeczytaj wszystkie wpisy z podróży przez pół świata 🙂

Bądź na bieżąco – polub bloga na FB! 


Przeczytaj również

Close